Home



MEDLIN OLBRAJT: NIJEDAN OPTUŽENI NEĆE IZMAĆI HAŠKOM TRIBUNALU




Državni sekretar potvrdila odlučnost SAD da se sve učini kako bi Milošević, Karadžić, Mladić i ostali optuženi odgovarali za ratne zločine - U Vašingtonu saopšteno da je Dragan Nikolić "Jenki", uhapšen u američkom sektoru BiH - SAD ublažavaju stav prema Međunarodnom sudu za ratne zločine

Sa najvišeg mesta u Stejt Departmentu/State department potvrđena je odlučnost SAD da se, u sadejstvu sa evropskim saveznicima, učini sve što bude bilo moguće da se Slobodan Milošević, Radovan Karadžić, general Ratko Mladić i svi ostali optuženi za ratne zločine nađu kad-tad na optuženičkoj klupi Međunarodnog tribunala u Hagu. Ovu poruku -svima koji oko toga imaju nekakve drugačije političke kombinacije- uputila je lično državni sekretar Medlin Olbrajt/Madeleine Albright, podržavajući angažovanja međunarodnih tribunala za ratne zločine u bivšoj Jugoslaviji i Ruandi kao institucije "od istorijskog značaja", čiji su rad i dometi za čovečanstvo dalekosežnog i neprocenjivog značaja.

"Svedočenja koja se čuju pred Haškim tribunalom, o varvarskim zločinima počinjenim tokom balkanskih ratova, govore koliko je pravda neophodna za mir i pomirenje u bivšoj Jugoslaviji. Zbog toga nema povratka sa pravosudnog procesa koji se odvija u Hagu. Bez obzira na dnevne krize, mora da se ima u vidu glavni cilj: da pravda sustigne počinioce genocida, zločina protiv čovečnosti i ratnih zločina ovog našeg vremena", rekla je Olbrajtova, pored ostalog, na seminaru u vašingtonskom institutu Fridom forum/Freedom Forum.

Istupanje na ovom seminaru šef diplomatije SAD iskoristila je i da zvanično potvrdi raniju informaciju da je Dragan Nikolić "Jenki" (prvi optuženi posle formiranja Haškog tribunala) uhapšen nedavno u sektoru koji kontrolišu američki pripadnici SFOR u Bosni i Hercegovini. "Nijedan optuženi neće izmaći dugačkoj ruci Međunarodnog tribunala. Oko toga nema ograničenja, naša odlučnost je čvrsta. Nećemo stati sve dok se optuženi Radovan Karadžić, Ratko Mladić, Slobodan Milošević i svi njihovi saradnici u teroru ne suoče sa pravdom u Hagu", upozorila je Medlin Olbrajt tim povodom, uz propratnu informaciju da je nedavna odluka američke vlade - o nagradi do pet miliona dolara za pomoć u hvatanju glavnih optuženih za ratne zločine u bivšoj Jugoslaviji - dobila podršku u Kongresu inicijativom da se ista takva poternica raspiše i za odgovornima za ratne zločine u Ruandi.

Američki državni sekretar najavila je dalja i još intenzivnija angažovanja istražnih organa Haškog tribunala na ratnim poprištima na Kosovu. U fond za finansiranje kosovskih istraga vlada SAD uložila je prošle godine dodatnih 8,5 miliona dolara, a očekuje se da će isto tolika sredstva biti uskoro odobrena u Kongresu i za 2000. godinu.

Vašingtonski seminar bio je prilika da Medlin Olbrajt najavi i određeni, ne baš očekivan zaokret Klintonove/Clinton administracije prema Rimskom ugovoru iz 1998. o formiranju Međunarodnog suda za ratne zločine. Prema njenim rečima, iz Vašingtona je nedavno predloženo kako da se prevaziđe američka zabrinutost oko jurisdikcionog dometa ovog globalnog tribunala za ratne zločine. "Nastojimo da se postigne proceduralno rešenje, konsistentno sa Rimskim ugovorom, kojim će se omogućiti SAD da bar budu "dobar sused" ovog suda", rekla je Olbrajtova tim povodom, naglašavajući da ova američka inicijativa ne predstavlja pokušaj da se menja ili modifikuje Rimski ugovor iz 1998. o formiranju Međunarodnog suda za ratne zločine.

Slobodan Pavlović


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 10

SUĐENJE ZA OMARSKU I KERATERM: Nova svjedočenja o uslovima u kojima su živjeli i umirali zatočenici Omarske
SUĐENJE KORDIĆU I ČERKEZU: Obrana opovrgava Kordićevo sudjelovanje u incidentu sa ABiH
HAŠKO TUŽILAŠTVO: O ekshumacijama na Kosovu i Hrvatskoj
SUĐENJA KAO NASTAVAK RATA DRUGIM SREDSTVIMA: Svađe između žrtava i advokata obrane