Home



HRVATSKI VOJNICI JEDINI STANOVNICI




Opisujući situaciju u Krajini nakon operacije "Oluja", kanadski oficir Džefri Hil rekao da su srpske kuće pljačkali vojnici, policajci i civili, a najgoru situaciju je, tvrdi, zatekao 8. avgusta 1995. godine u benkovačkom selu Kistanje u koje su se "uselili" hrvatski vojnici

Jeffrey Hill, svjedok na suđenju Gotovini, Čermaku i MarkačuJeffrey Hill, svjedok na suđenju Gotovini, Čermaku i Markaču

Bivši komandant Vojne policije UN u sektoru Jug Džefri Hil/Jeffrey Hill je nakon operacije "Oluja" i ulaska hrvatske vojske i policije u Krajinu obišao to područje i svoja zapažanja uneo u dnevnik koji je danas uveden u dokaze na suđenju Anti Gotovini, Ivanu Čermaku i Mladenu Markaču. Kanadski oficir je u nastavku glavnog ispitivanja potvrdio da su navodi dnevnika tačni i dodatno opisao šta je video prilikom obilaska krajinskih sela i gradova od 6. do 12. avgusta 1995. godine.

Hil se pre obilaska sektora Jug, odnosno područja Krajine, provozao Kninom sa jednim pripadnikom hrvatske Sigurnosne informativne službe (SIS). Grad je, kaže, bio pun naoružanih hrvatskih vojnika koji su pili i slavili, a usput iz srpskih kuća iznosili elektronske uređaje i druge vredne stvari. Njegov pratilac je, kaže, posle razgovora sa jednom Hrvaticom ispisao nešto na komadu papira i zalepio ga na vrata njene kuće. To je bila garancija da se radi o hrvatskoj imovini koju vojnici neće dirati. Tvrdi da je identične papire viđao i na drugim kućama koje su zaista ostale netaknute. Osim pljačke Hil je, tvrdi, video da su mnoge kuće u Kninu zapaljene, ali su oštećenja od granatiranja bila manja nego što je očekivao.

Kada se 8. avgusta uputio ka Drnišu, usput je video da civili pljačkaju srpske kuće i tovare opljačkane stvari na svoje automobile sa tablicama južnodalmatinskih gradova. U tom području su se, kaže, nalazili i mnogi pripadnici hrvatske civilne policije koji su kontrolisali saobraćaj ili su i sami učestvovali u pljački. Najgoru situaciju je zatekao u benkovačkom selu Kistanje čiji su, kako je opisao, jedini "stanovnici" bili hrvatski vojnici. Srpski meštani su pobegli, a njihove kuće su opljačkane i zapaljene. Spomenik žrtvama fašizma iz Drugog svetskog rata u centru sela je bio razlupan čekićima, što se, kako je rekao, kod njega u Kanadi naziva "vandalizmom".

Iako se u Kistanju, Gračacu i drugim selima koja je obišao osetio "jak smrad leševa", Hil priznaje da u tim mestima nije nailazio na ubijene civile. Na jednom brdu kod Knina je, međutim, video tela dve osobe u civilnim odelima sa prostrelnim ranama u glavi. U dokaze su uvedene fotografije koje je tom prilikom sačinio. Na putu kojim su se srpski civili i vojnici povlačili ka BiH, Hil je osim pokvarenih vozila i na njima odbačenih ličnih stvari video i šest leševa – četiri u vojnim i dva u civilnim uniformama. Pored puta je, kaže, uočio i nekoliko pokvarenih tenkova Srpske vojske Krajine.

Unakrsno ispitivanje kanadskog oficira je danas počelo i završiće se popodne na "dopunskom" zasedanju koje je zakazano da bi svedok mogao večeras da otputuje kući.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 366

HRVATSKA PROTIV SRBIJE: Suočavanje sa prošlošću ili nastavak rata pravnim sredstvima
RIJEČI I DJELA: Kako su Šešelj i Karadžić "štitili" bosanske džamije
ŽRTVA NESPORAZUMA: Praljak u Hagu brani suverenitet Hrvatske