Home



MILOŠEVIĆ - ZAROBLJENIK U SVOJOJ ZEMLJI


Konferencija za novinare tužilaštva Tribunala:

Tužitelji su zainteresirani i za optužene koji se možda nalaze izvan bivše Jugoslavije, kao i njihovu imovinu u inozemstvu; Odbačen zahtjev Radislava Brđanina za privremenim oslobađanjem; Nezadovoljstvo suradnjom Republike Srpske; Blewitt potvrdio da su u toku istrage o "Oluji"

Glavna tužiteljica Haškog tribunala želi posjetiti sve zemlje u okolini bivše Jugoslavije kako bi osigurala njihovu suradnju, između ostalog, u identificiranju osoba koje je optužio Tribunal, a koje bi se mogle tamo nalaziti, kao i u identificiranju imovine koju bi te osobe, uključujući jugoslavenskog predsjednika Slobodana Miloševića, mogle imati u tim zemljama.

Tu je strategiju tužiteljstva danas pojasnio zamjenik glavne tužiteljice Graham Blewitt/Grejem Bluit koji ističe da su takvi posjeti dio strategije kojom se želi osigurati da "svijet postane sve manji" za Slobodana Miloševića i druge optužene, te da im se pošalje poruka da su "zarobljenici u svojim zemljama."

Zamoljen da komentira pisanje ciparskih medija o, kako je preneseno, "previđenoj tajnoj posjeti glavne tužiteljice Carle Del Ponte/Karle Cipru tokom koje će razgovarati o zamrzavanju Miloševićeve imovine", Blewitt nije opovrgao interes tužiteljstva za razgovor o zamrzavanju imovine koja bi mogla omogućiti da se optuženi sakriju od pravde, ali je naglasio da u tome nema ničeg tajnog -"upravo zato što tužiteljica želi javno odaslati poruku o statusu osoba koje izbjegavaju predaju Tribunalu."

Na današnjoj je konferenciji za novinare objavljeno da je Sudsko vijeće, koje će voditi suđenje generalu Momiru Taliću i Radislavu Brđaninu, odbacilo Brđaninov zahtjev za privremenim puštanjem na slobodu. Suci, naime, nisu uvjereni da bi se Brđanin pojavio na suđenju, s obzirom na težinu optužbi protiv njega. Nije izvjesno, dodaju suci, ni da bi ga entitet Republike Srpske u tom slučaju izručio. Ovaj optuženi, kao bivši visoki dužnosnik RS, "neizbježno ima vrijedne informacije koje bi mogao iznijeti Tribunalu ako bi se odlučio na suradnju s tužiteljem" ali to je ujedno i razlog" kako se obrazlaže, "da Republika Srpska ne bi imala motiva da osigura njegovo hapšenje." Suci se, naime, pridružuju zabrinutosti tužitelja zbog činjenice da RS dosad nije uhapsila i izručila ni jednog optuženika Haškog tribunala, premda neke jest transferirala nakon što su dobrovoljno odlučili predati.

Istodobno je najavljeno da bi, u petak, ministar pravde RS Čedo Vrzina trebao posjetiti Tribunal. Blewitt je danas najavio da će u razgovoru s Vrzinom "inzistirati na punoj suradnji RS s Tribunalom", a posebno na pitanju hapšenja optuženih" koje i dalje predstavlja "najozbiljniji" problem između RS i tužiteljstva.

U pogledu drugih "neriješenih" pitanja u odnosima s državama, Blewitt je danas potvrdio da je prošlog tjedna u Zagrebu ponovno razgovarao s hrvatskim predsjednikom i ministrom pravosuđa o pristupu dokumentima iz raznih arhiva u Hrvatskoj. On ocjenjuje da je to posljednji korak do potpune suradnje Hrvatske s tužiteljstvom, no također dodaje da se radi o "odgodama", a ne "sprečavanju" pristupa arhivima. Na traženje da komentira novinske izvještaje o skorom izdavanju optužnice vezane uz operaciju "Oluja", Blewitt je odgovorio samo da "nije tajna" da su u toku istrage za zločine koje su počinili pripadnici hrvatskih snaga.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 21

SUĐENJE ZA GENOCID U SREBRENICI: Završen dokazni postupak optužbe protiv generala Krstića
SUĐENJE ZA SILOVANJA U FOČI: Svjedoci obrane tvrde da Kunarac nije bio u Foči u vrijeme silovanja
TRIBUNAL: Uskoro odluka o legalnosti hapšenja Stevana Todorovića
SUĐENJE KORDIĆU I ČERKEZU: Prvi svjedoci obrane Marija Čerkeza