Home



ŠEŠELJ PODELIO SUDIJE




Većinom glasova, Pretresno veće koje vodi postupak protiv Vojislava Šešelja zaključilo da bi produženi nadzor nad privilegovanim komunikacijama optuženog mogao ugroziti pravičnost suđenja, pa je "pozvalo" Sekretarijat suda da is toga "izvuče zaključke". Sekretarijat ne odobrava odluku većine i od predsednika Tribunala traži "hitne smernice" kako da postupi

Frederik Harhoff, danski sudija TribunalaFrederik Harhoff, danski sudija Tribunala

Vojislav Šešelj je još jednom uspeo da podeli sudije i izazove neslaganje Sekretarijata suda sa odlukom Pretresnog veća.

Sudije Antoneti/Antonetti i Latanci/Lattanzi nadglasali su sudiju Harhofa/Harhoffa i odlučili da je Pretresno veće nadležno da preispita odluku Sekretarijata suda kojom je naložen nadzor nad Šešeljevim privilegovanim komunikacijama sa njegovim pravnim savetnicima, zbog osnovane sumnje da su te komunikacije – osim za pripremu odbrane – korišćene i za zastrašivanje svedoka. Rezultat preispitivanja je zaključak većine da bi produženi nadzor privilegovanih komunikacija mogao ugroziti pravičnost suđenja, pa je Sekretarijat "pozvan da izvuče zaključke" iz takve odluke većine u veću.

Sudija Harhof, koji je ostao u manjini, smatra da ni Pravila postupka ni sudska praksa ne daju Pretresnom veću ovlašćenja da preispituju odluke Sekretarijata, već da je to u isključivoj nadležnosti predsednika suda. Na šta je, inače, sudija Antoneti u više navrata ukazivao Šešelju, upućujući ga da se na odluku Sekretarijata žali predsedniku suda. A pošto je Šešelj to odbio, Pretresno veće – odnosno većina u njemu – su uzeli stvari u svoje ruke i proglasili se nadležnim.

Mišljenje sudije Harhofa, razumljivo, deli i Sekretarijat suda, koji je od predsednika Tribunala zatražio hitne smernice kako da postupi u ovom slučaju. Mada većina nije poništila njegovu odluku o nadzoru komunikacija već ga je samo "pozvala da izvuče zaključke", Sekretarijat je u znak poštovanja prema Pretresnom veću – do dobijanja traženih predsedničkih smernica - privremeno odobrio privilegovane komunikacije Borisa Aleksića sa optuženim. Istovremeno, ukazujući da "ima razloga da veruje" da su ostala dvojica Šešeljevih savetnika – Krasić i Jerković – prekršili preuzete obaveze neobelodanjivanja poverljivih informacija, Sekretarijat je suspendovao njihove privilegovane komunikacije sa optuženim liderom srpskih radikala.

Osim što od predsednika traži "hitne smernice" kako da postupi u ovom slučaju, Sekretarijat suda požuruje Pretresno veće sudije Antonetija da se što pre izjasni o predlogu dodatnih mera za zaštitu svedoka, podnetom još 3. oktobra ove godine.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 390

ŠEŠELJ I JNA: Nova teorija o poreklu "četnika"
OPERACIJA IRMA: Fotografija koje je pokrenula svjetsku javnost
BANJA LUKA ILI CRNA RIJEKA: Komanda je tamo gđe je komandant
MEMORIJA PAMĆENJA: Čega se sve sećaju svedoci odbrane Sredoja Lukića