Home



PRILOG ŠEŠELJEVOJ TEORIJI ZAVERE




Nekadašnji generalni sekretar Srpske radikalne stranke Aleksandar Stefanović tvrdi da je upravo on bio u centru zavere pokojnog srpskog premijera Zorana Đinđića i bivše glavne tužiteljice Tribunala Karle del Ponte protiv lidera radikala Vojislava Šešelja

Aleksandar Stefanović, svjedoči video linkom na suđenju Vojislavu ŠešeljuAleksandar Stefanović, svjedoči video linkom na suđenju Vojislavu Šešelju

Prvi generalni sekretar Srpske radikalne stranke (SRS) Aleksandar Stefanović se danas nevoljko pojavio u prostorijama Tribunala u Beogradu, pošto mu je uručen nalog pod pretnjom kazne (subpoena) za svedočenje video linkom na suđenju Vojislavu Šešelju. Stefanović je 2003. i 2006. godine dao izjave istražiteljima haškog tužilaštva u kojima je opisao stvaranje i funkcionisanje SRS početkom devedesetih godina prošlog veka i njenu ulogu u ratnim događanjima. Danas je, međutim, pokušao da se odrekne tih izjava.

Na pitanje tužioca da li se njegov potpis nalazi na izjavama istražiteljima Stefanović je odgovorio "i da i ne", odnosno da "jeste potpisao ali nije izjavio" pa su sudije tražile da to razjasni. Svedok je tada dopunio Šešeljevu teoriju zavere po kojoj je pokojni srpski premijer Zoran Đinđić od tadašnje glavne tužiteljice Tribunala "naručio" optužnicu protiv njega 17. februara 2003. godine. Šešelj se te teorije drži i danas, iako je tužilac u ovom predmetu još ranije ukazao na činjenicu da je optužnica protiv njega potvrđena 14. februara, tri dana pre navodnog "pakta" pokojnog premijera i bivše glavne tužiteljice.

Po Stefanovićevoj priči, u centru te zavere se nalazio upravo on, koga su Đinđić i Karla del Ponte u februaru 2003. godine nagovorili da "politički diskredituje" Šešelja i tako doprinese podizanju optužnice, navodno mu obećavajući da neće biti pozvan da o tome svedoči pred Tribunalom. Stefanović, koji se u međuvremenu razišao sa radikalima i pristupio demohrišćanima, tada u sastavu vladajuće koalicije, je navodno "popustio" tim nagovorima i 15. februara 2003. godine dao prvu izjavu istražiteljima, koju je zatim potvrdio i drugom izjavom u septembru 2006. godine. Kako je premijer Đinđić u međuvremenu ubijen, Stefanović se, u vezi sa drugom izjavom, nije "vadio" na njegove pritiske, već se pravdao "teškim psihičkim stanjem" usled kojeg je, kaže, pio "tablete za smirenje i spavanje, ali i alkohol".

Veće će, saopšteno je danas, na kraju suđenja odlučiti hoće li prihvatiti sporne izjave i kakvu će im dokaznu vrednost dati, pa je za sada relevantno jedino ono što je svedok rekao u sudnici. A rekao je da se Srpska radikalna stranka početkom devedesetih zalagala za "uspostavljanje nezavisne i demokratske" srpske države koja bi, osim današnje Srbije, obuhvatala Makedoniju, Bosnu i Hercegovinu i delove Hrvatske. I danas veruje da je to bilo moguće, navodeći analogiju sa Hitlerovim pripajanjem Sudetske oblasti i Austrije Nemačkoj, zbog čega, smatra on, nemački firer ne bi bio kažnjen da je na tome stao.

U izjavama istražiteljima svedok je opisao da je uloga Ratnog štaba SRS 1991. godine bila da "regrutuje dobrovoljce i šalje ih na front pod okriljem JNA". Danas, međutim, tvrdi da je tom telu greškom dat tako "gadan naziv" a da je Ratni štab zapravo bio "humanitarna organizacija" koja je pomagala srpskim izbeglicama i samo ponekad obezbeđivala prevoz dobrovoljcima iz unutrašnjosti Srbije koji nisu imali novca da doputuju u Beograd. Za načelnika "humanitarnog" Ratnog štaba Ljubišu Petkovića kaže da je kao potpredsednik bio odgovoran predsedniku SRS Vojislavu Šešelju.

Stefanović, kaže, zna da je Šešelj na Romaniji grupu pripadnika SRS proglasio četničkim vojvodama, mada nije umeo vremenski da locira taj događaj. Kaže da mu je tada bilo krivo što i njega nije odlikovao. Na pitanje tužioca da li zna šta je to četnički vojvoda, odgovara da je to čin "tradicionalne srpske vojske" i da predstavlja nešto "poput Supermena ili Tarzana".

Pred kraj današnjeg zasedanja optuženi je počeo unakrsno ispitivanje svedoka koji je, inače, pet godina bio i poslanik u srpskom parlamentu.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 389

BRATSKA POMOĆ: Gardijska brigada od Vukovara do Sarajeva
DEMOGRAFIJA ETNIČKOG ČIŠĆENJA: Kako je mijenjana etnička struktura Herceg Bosne
"STVORITI NEPODNOŠLJIVE USLOVE": General Miletić se odriče autorstva "Direktive broj 7"
KO TO TAMO ŠAPĆE: Epidemija paranoje u haškoj sudnici