Home



VOJSKA JUGOSLAVIJE - MLADIĆEVE "REZERVNE SNAGE"




Naređenje kojim su delovi Gardijske brigade i specijalnih jedinica Vojske Jugoslavije u decembru 1993. upućeni u Bosnu i Hercegovinu je moralo doći iz Generalštaba, kaže general Borivoje Tešić u insajderskom svedočenju na suđenju Momčilu Perišiću. Snage VJ su u radio i telefonskim komunikacijama označavane kao "rezerva Glavnog štaba VRS"

Borivoje Tešić, svjedok na suđenju generalu Momčilu PerišićuBorivoje Tešić, svjedok na suđenju generalu Momčilu Perišiću

General Borivoje Tešić, bivši operativac u štabu Gardijske brigade je u glavnom ispitivanju rekao da "pretpostavlja" da su delovi Korpusa specijalnih jedinica Vojske Jugoslavije upućeni u "priznatu i samostalnu državu" Bosnu i Hercegovinu 30. decembra 1993. godine, po naređenju Generalštaba jugoslovenske vojske. Na čelu Generalštaba se u to vreme nalazio general Momčilo Perišić koji je optužen da je kadrovskom, logističkom i finansijskom podrškom snagama VRS i SVK "značajno doprineo" opsadi Sarajeva, granatiranju Zagreba i zauzimanju Srebrenice.

Prema Tešiću, zadatak Gardijske brigade je bio da se "pomogne u izvlačenju 72. specijalne brigade VJ, preuzimanju tela poginulih i stabilizaciji dela linija vogošćanske brigade VRS". Operacijom koja se u optužnici protiv Perišića naziva kodnim imenom "Pancir 2" je komandovao Dušan Stupar, komandant 72. specijalne brigade VJ a njen cilj su bili "objekti medicinskog centra Betanija".

Pozivajući se na dokument koji je potpisao Stanislav Galić, komandant Sarajevsko-Romanijskog korpusa VRS, Tešić je rekao da je u operaciji Pancir 2 koja je počela 27. decembra 1993. godine, poginulo osam pripadnika 72. specijalne brigade. Preuzimanje tela je, po Tešiću, trajalo od 14. do 28. januara 1994. kada je Gardijska brigada vraćena u Beograd.

Tešić je rekao da je Gardijska brigada svakodnevno slala izveštaje operativnom centru Korpusa specijalnih jedinica i da "pretpostavlja" da su ti izveštaji bili prosleđivani višoj komandi, odnosno Generalštabu VJ. Između Vogošće i Beograda je, tvrdi, postojala veza koja je, smatra on, "verovatno" korišćena.

Veći deo glavnog ispitivanja generala Tešića se odvijao na sednici zatvorenoj za javnost zbog poverljivog karaktera dokumenata koje je tužiteljica uvodila u dokaze. Na javnoj sednici se, međutim, raspravljalo o naređenju koje je 25. decembra 1993. godine izdao zamenik komandanta Glavnog štaba VRS Manojlo Milovanović. Naređenjem se zabranjuje "upotreba i označavanje reči jedinica Vojske Jugoslavije u telefonskom saobraćaju". Umesto toga, "snage VJ treba tretirati kao rezervu glavnog štaba VRS", naložio je Milovanović.

U dokaze je uvedena i umrlica starešine 72. specijalne brigade Gorana Galjaka koji je 27. decembra 1993. godine poginuo na "širem prostoru Vogošće" kao i zahtev za ostvarivanje prava pripadnika 2. motorizovanog bataljona Milana Popovića koji je "pogođen snajperom u desnu karlicu" u januaru 1994. godine, takođe na prostoru Vogošće. Svedočenje generala Tešića biće nastavljeno sutra.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 389

BRATSKA POMOĆ: Gardijska brigada od Vukovara do Sarajeva
DEMOGRAFIJA ETNIČKOG ČIŠĆENJA: Kako je mijenjana etnička struktura Herceg Bosne
"STVORITI NEPODNOŠLJIVE USLOVE": General Miletić se odriče autorstva "Direktive broj 7"
KO TO TAMO ŠAPĆE: Epidemija paranoje u haškoj sudnici