Home



"INFORMATIVNI RAZGOVOR" U HAŠKOJ SUDNICI




Četvoročasovno unakrsno ispitivanje svedoka optužbe od strane optuženog na momente je ličilo na "informativni razgovor" u nekoj policijskoj stanici, a završeno je kao "partijski sastanak" na kojem je Slobodan Milošević dovodio u pitanje "iskrenost komunističkih uverenja" Mahmuta Bakalija, bivšeg visokog funkcionera SKJ

Puna četiri sata Slobodan Milošević je danas saslušavao Mahmuta Bakalija, prvog svedoka optužbe u dokaznom postupku po optužnici za zločine na Kosovu. Zahtevajući, često, od svedoka da svoje odgovore ograniči na "da" ili "ne", Milošević je pokušavao da dovede u pitanje Bakalijevu kredibilnost i ospori neke od stavova i ocena iz njegovog jučerašnjeg svedočenja.

Na prvom mestu, optuženi je nastojao da dovede u pitanje jučerašnju Bakalijevu tvrdnju da je na Kosovu, tokom Miloševićeve vladavine, uspostavljen "sistem aparthejda", zatim da su ustavnim promenama iz marta 1989. ukinuti autonomija Kosova i ograničena građanska, politička i nacionalna prava njegovih albanskih stanovnika, kao i da je albanskoj deci i omladini uskraćeno pravo da se školuju na maternjem jeziku i po dotadašnjim školskim programima.

Milošević je osporavao tačnost svih ovih Bakalijevih navoda, tražeći od svedoka da mu odgovori da li zna za bilo koju drugu zemlju u svetu u kojoj su nacionalne manjine imale takva prava kao što su ih Albanci imali u Jugoslaviji?

"Ne znam o kojoj Jugoslaviji govorite" - odgovorio je Bakali i nastavio: "Ako govorite o vašoj Jugoslaviji, onda mislim da je očigledno da niko i nigde u svetu nije bio u gorem položaju nego što su Albanci bili u toj Jugoslaviji. Ne treba da zaboravite da ste ne samo počinili zločine, nego ste hteli i da ih sve proterate."

Do sličnog "verbalnog okršaja" između svedoka i optuženog došlo je još nekoliko puta tokom unakrsnog ispitivanja. Na primer, kada je Milošević osporavao Bakalijeve tvrdnje da je na Kosovu bilo političkih zatvorenika ili da su Albanci otpuštani s posla i primoravani da potpisuju izjave lojalnosti srpskim vlastima. Ništa od svega toga nije tačno - tvrdio je Milošević, ali je Bakali ostao pri svojim jučerašnjim izjavama o hiljadama političkih zatvorenika i otpuštenih Albanaca.

Pozivajući se na Bakalijevo jučerašnje svedočenje o ubistvu Adema Jašarija i njegove porodice, u martu 1998., Milošević je primetio kako je svedok izjavio da je policija dala porodici dva sata da napusti opkoljenu kuću. Intervenisao je sudija Ričard Mej/Richard May, podsećajući da je svedok izjavio da mu je to - o dvočasovnom roku - rekao sam Milošević, prilikom njihovog susreta u četiri oka u aprilu 1998. u Belom dvoru u Beogradu. Milošević je, na to, pitao svedoka da li mu je poznato da su žene i deca tokom ta dva sata "izašli napolje", a Bakali je odgovorio da mu to "nije poznato, ali da zna da su žene i deca ubijeni u kući i oko kuće."

Ne navodeći izvore podataka na koje se pozivao, Milošević je, zatim, zasuo svedoka brojkama o 300.000 Srba koji su, kako je rekao, proterani sa Kosova nakon dolaska KFOR, 3000 ubijenih, desetine hiljada zapaljenih kuća, stotine razrušenih crkava i istorijskih spomenika.

Ne negirajući da je dosta Srba zaista otišlo sa Kosova i da su nad njima počinjeni zločini, Bakali je doveo u sumnju brojke kojima operiše Milošević i rekao da je "u kontaktu sa kosovskim Srbima" i da "situacije nije takva kakvom on pokušava da je predstavi." Dodao je da, "naravno, situacija nije idealna", ali da albanske stranke i međunarodna zajednica rade na tome da se ona poboljša i da se stvore uslovi za povratak svih koji su otišli sa Kosova.

Unakrsno ispitivanje Mahmuta Bakalija, bivšeg visokog funkcionera SKJ a sada poslanika Parlamenta Kosova, koje je povremeno ličilo na neki "informativni razgovor" u policijskoj stanici, završeno je kao "partijski sastanak", na kojem je Milošević doveo u pitanje "iskrenost komunističkih uverenja" svedoka optužbe. Na Miloševićevo pitanje "da li ste promenili svoja uverenja", Bakali je odgovorio, na srpskom:

"Jedno uverenje jesam promenio. Da ste vi, gospodine Miloševiću, ratom razrušili jednu Jugoslaviju. Ja više nemam iluzija u Jugoslaviju koju ste vi uništili, već ste uništili i svaku ideju za takvu Jugoslaviju u budućnosti."

Tužilaštvo je, kao sledeće svedoke, najavilo dvojicu svojih istražitelja.

Mirko Klarin


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 90

SUĐENJE SLOBODANU MILOŠEVIĆU: Počeo dokazni postupak optužbe
SUĐENJE GENERALU GALIĆU: Umreti za vodu u opsednutom Sarajevu
TRIBUNAL: Tri slučaja i šest osuđenih pred Žalbenim vijećem
SUĐENJE ZA GENOCID U BOSANSKOJ KRAJINI: Kako je Radoslav Brđanin prešao sa riječi na djela
SUĐENJE ZA ZLOČINE U PRIJEDORU: Zbog "budžetske krize" neizvestan početak suđenja Milomiru Stakiću