Home



ZAŠTO SU AMERIKANCI PRIZNALI REPUBLIKU SRPSKU




Sugestija optužbe da Herceg Bosna nije bila "prijelazna institucija vlasti" kako je to tvrdio bivši ministar finansija Herceg Bosne Neven Tomić izazvala je buru reakcija, a optuženi Slobodan Praljak je, pored ostalog, postavio i pitanje "zašto su Amerikanci priznali Republiku Srpsku nakon svega što je uradila"

Neven Tomić, svjedok odbrane Jadranka PrlićaNeven Tomić, svjedok odbrane Jadranka Prlića

U nastavku unakrsnog ispitivanja bivšeg ministra finansija Herceg Bosne Nevena Tomića, tužilac je sugerisao da su Hrvati, a ne Muslimani, opstruirali provođenje mirovnih sporazuma o BiH. Ta opstrukcija se, po mišljenju optužbe, ogledala između ostalog i u činjenici da su vlasti Herceg Bosne tokom cijelog rata, a i nakon njega, zadržavale za sebe prihode od carina umjesto da ih uplaćuju na državne račune.

Svjedok je najprije tvrdio da su komunikacije sa Sarajevom tokom rata bile potpuno prekinute, te da zato niko u Herceg Bosni nije imao podatke o državnim računima na koje bi taj novac mogao biti uplaćen. Na pitanje tužioca Keneta Skota/Kenneth Scott zašto se niko nije sjetio da podatke zatraži u sjedištu Vlade R BiH ili poslovnici Narodne banke BiH u Zagrebu, svjedok je odgovorio da on "nije učestvovao ni u kakvim političkim razgovorima" pa nije imao ni prilike da tako nešto pita.

Svjedok je potvrdio da su vlasti Herceg Bosne nastavile zadržavati za sebe prihode od carina i nakon okončanja sukoba, ali se nije složio sa tužiočevom tvrdnjom da je na taj način opstruirano provođenje Vašingtonskih i Dejtonskih sporazuma. Bosanski Hrvati su, prema njegovim riječima, samo insistirali na izgradnji novih federalnih institucija u skladu sa Vašingtonskim sporazumima dok su muslimanski lideri insistirali na uključivanju Hrvata u već postojeće institucije Republike BiH, što po njemu "nije bilo u duhu sporazuma iz Vašingtona".

Tužiočeva sugestija da Herceg Bosna zapravo nije bila "prijelazna institucija vlasti", kako je to svjedok tvrdio, već da je nastavila da postoji i nakon potpisivanja Vašingtonskih i Dejtonskih sporazuma izazvala je buru reakcija zastupnika odbrane, a i samih optuženih koji smatraju da takva pitanja izlaze iz vremenskog okvira optužnice. Bivši načelnik Glavnog stožera HVO Slobodan Praljak je čak zatražio hitnu konsultaciju sa svojim advokatom i postavio sljedeće pitanje: "Ako se ovdje želi reći da je Herceg Bosna nešto opstruirala nakon Dejtona onda se morate upitati zašto su Amerikanci priznali Republiku Srpsku nakon svega što je uradila".

Pošto unakrsno ispitivanje Nevena Tomića nije završeno, svjedok će se najvjerovatnije 17. novembra vratiti u Hag. Suđenje se nastavlja narednog ponedjeljka iskazom novog svjedoka odbrane bivšeg premijera Herceg Bosne Jadranka Prlića.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 386

OTVORENE KARTE: Kako će se braniti Radovan Karadžić
PORICANJE: Živa lomača ili "samospaljivanje" u Višegradu
ZAVERA: Šešelj na udaru stranih sila i domaćih izdajnika
ODBRANA NAPADOM: Ko je kočio primenu mirovnih sporazuma
PRAVO NA ČAJ: Zašto plače general Tolimir