Home



SVEDOČENJE POMOĆNICE GENERALA GOTOVINE




Posle dvonedeljne pauze, suđenje hrvatskim generalima Gotovini, Čermaku i Markaču nastavljeno iskazima Ljiljane Boteri, pomoćnika za pravne poslove komandanta Zbornog područja Split i 76-godišnje Milice Đurić kojoj je u avgustu 1995. godine muž živ spaljen na porodičnom imanju u krajinskom selu Đurići

Ljiljana Botteri, svjedok na suđenju Gotovini, Čermaku i MarkačuLjiljana Botteri, svjedok na suđenju Gotovini, Čermaku i Markaču

Ljiljana Boteri/Botteri je u avgustu 1995. godine bila pomoćnik za pravne poslove komandanta Zbornog područja Split Ante Gotovine, koji se sa generalima Ivanom Čermakom i Mladenom Markačem tereti za zločine nad srpskim civilima i njihovom napuštenom imovinom za vreme i nakon operacije "Oluja". Boteri je u dva navrata, 2004. i 2007. godine, dala izjave istražiteljima tužilaštva, a nekoliko dana pre dolaska u Hag i odbrani generala Gotovine. Za navode sve tri izjave tvrdi da su tačni i istiniti a u Hag je došla kao svedok optužbe.

Svedokinja je za vreme i nakon operacije "Oluja" bila zadužena za proveru validnosti izveštaja o stegovnim, odnosno disciplinskim, postupcima koje su zapovednici Zbornog područja Split vodili protiv hrvatskih vojnika. Tužiteljica Gustafson je predočila popis 84 disciplinska postupka koja su protiv vojnika splitskog Zbornog područja vođeni u avgustu i septembru 1995. godine. Većina se, kako je sugerisala tužiteljica a prihvatila svedokinja, odnosi na samovoljno napuštanje jedinica a tek nekoliko na krađe i paljevine.

Iz popisa se moglo videti da je jedan disciplinski postupak pokrenut protiv vojnika koji je zapalio tri stoga sena u krajinskom selu čije ime nije navedeno, a drugi protiv njegovog komandira voda koji ga u tome nije sprečio. To su jedini postupci registrovani u komandi Zbornog područja Split koje se odnose na paljevinu imovine izbeglih Srba. Nekoliko postupaka je vođeno zbog ilegalnog otuđivanja imovine, ali uglavnom one koja se vodila kao "ratni plen" i koja je već bila u posedu vojske, pa su je dezerteri krali prilikom bekstva iz jedinica. Svedokinja ne zna zašto se među otuđenim "ratnim plenom" našao i jedan traktor, koji bi, kako je objasnila, mogao biti tako zaveden samo "ako je služio u vojne svrhe".

Ljiljana Boteri će iskaz nastaviti sutra, a u prvom delu današnjeg zasedanja video linkom iz Beograda je svedočila 76-godišnja Milica Đurić, čiji je muž 6. avgusta 1995. godine živ spaljen u krajinskom selu Đurići u dolini Plavno. Iznoseći saznanja o tom događaju, svedokinja je rekla da je o načinu na koji je poginuo njen muž Sava Đurić saznala od njegove majke koja je bila prisutna kada su ga hrvatski vojnici naterali da uđe u zapaljenu radionicu na porodičnom imanju.

O istim događaju je u junu ove godine svedočio i Milicin sin Mile Đurić, koji je tvrdio da je iz prikrajka video trenutak kada su vojnici primorali njegovog oca da uđe u zapaljenu radionicu u. Na pitanje predsedavajućeg sudije da li joj je sin do danas bilo šta o tome rekao, svedokinja je odgovorila da on o tome ne voli da priča, ali da je moguće da je bio u blizini i da je video šta se dogodilo.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 385

TRKA S VREMENOM: Sudija na gasu - Karadžić na kočnici
NEPOŠTOVANJE SUDA: Odloženo izjašnjavanje Florans Artman
BAZA ZLOČINA: Sarajevske žrtve na suđenju Perišiću
PORUKE U SUDNICI: Ko je na meti Milana Lukića
USLOVI PRITVORA: Pravo na travu i sunce