Home



PRISILNA A NE RAZVOJNA MIGRACIJA




Mada Vojislav Šešelj tvrdi da su razlozi za migracije hrvatskog i drugog nesrpskog stanovništva iz Hrtkovaca u Vojvodini mogli da budu "ekonomske prirode", demograf tužilaštva Eva Tabo ukazuje da je trend "razvojnih migracija" iz osamdesetih godina, zamenjen "prisilnim migracijama" koje su bile posledica konflikta

Ewa Tabeau, svjedok na suđenju Vojislavu ŠešeljuEwa Tabeau, svjedok na suđenju Vojislavu Šešelju

Nastojeći da ospori ekspertski izveštaj demografa tužilaštva Eve Tabo/Ewa Tabeau, lider srpskih radikala Vojislav Šešelj je tvrdio da je razlog za migracije hrvatskog stanovništva iz Hrtkovaca mogao da bude ekonomske prirode. Prema popisu iz 2002. godine, u Hrtkovcima je živelo oko 250 Hrvata i 2.500 Srba, što znači da se u odnosu na popis iz 1991. godine broj Hrvata smanjio četiri puta, dok se broj Srba povećao skoro pet puta.

Po Šešelju, u dekadi koja je prethodila sukobima u bivšoj Jugoslaviji, u Vojvodini je zabeležen negativan rast stanovništva zbog niske stope priraštaja i migracije u potrazi za bojim životom. Tabo je odgovorila da je trend "razvojnih migracija" iz osamdesetih godina, zamenjen "prisilnim migracijama" početkom devedesetih koje su bile posledica konflikta. Takođe je ukazala da su razlozi za iseljavanje mogli da budu političke prirode. Prema njenom izveštaju, najveći broj Hrvata je napustio Hrtkovce polovinom maja, nakon govora Vojislava Šešelja u kojem je, po optužnici, pozvao na iseljavanje hrvatskog stanovništva.

Pozivajući se na ekspertski izveštaj demografa odbrane Svetlane Radovanović, Šešelj je ukazao na primere po kojima su se neki meštani Hrtkovaca 1991. godine izjasnili kao Hrvati dok su 10 godina kasnije "progledali" i deklarisali se kao Srbi. Eva Tabo je primetila da izveštaji Svetlane Radovanović "nisu nepristrasni i bez grešaka", te je zaključila da bi morala da proveri podatke na koje se poziva optuženi.

Optuženi je takođe nastojao da ospori metodologiju izrade ekspertskog izveštaja Eve Tabo. On naime smatra da su jedini ispravni izvori za istraživanja o kretanju stanovništva popisi iz 1991. i 2002. godine koji su urađeni kako u Srbiji tako u Hrvatskoj. Crkvene knjige, popis izbeglica koji su dostavile hrvatske vlasti i spisak iseljenih Hrvata objavljen u knjizi lokalnog župnika, po Šešelju, nisu pouzdani izvori za istraživanje promena demografske strukture stanovništva. Tabo se, naravno, nije s tim složila i ukazala je da su crkvene knjige "jako dobar izvor" jer sadrže evidenciju o svim ključnim događajima u životu ljudi.

Današnja rasprava je naglo prekinuta nakon što je predsedavajući sudija saopštio da je u toku protiv-požarna vežba i da svi moraju da napuste sudnicu. Unakrsno ispitivanje Eve Tabo trebalo bi da bude završeno u prvoj polovini sutrašnje sednice.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 384

BITKA ZA VREME: Predsednik Pokar o roku trajanja Tribunala
KO ĆE NAM (PRE)SUDITI: Optuženi strahuju za mandat sudija
OSTA' I NASTRADA': Zajamčena prava - ugrožen život
O KRAVICI, UZ KAFU: Genocidni čin ili "budalaština"?
"AFERA ŠEŠELJ": Sabrana djela nepoštovanja suda