Home



KAKO PREPOZNATI OPLJAČKANU ROBU




Na sugestiju branioca generala Ivana Čermaka da na natovarenim vozilima bez tablica koja su se kretala Krajinom nakon "Oluje" nije nužno morala da bude opljačkana roba, bivši službenik Helsinške federacije za ljudska prava Vilijam Hajden kaže da mu nije baš izgledalo da su se vojnici koji su upravljali vozilima "vraćali iz robne kuće"

William Hayden, svjedok na suđenju Gotovini, Čermaku i MarkačuWilliam Hayden, svjedok na suđenju Gotovini, Čermaku i Markaču

Kada su u danima nakon operacije "Oluja" svetski mediji počeli učestalo da izveštavaju o povredama ljudskih prava Srba na području Krajine, Evropska organizacija za bezbednost i saradnju (OEBS/OSCE) je odlučila da proveri te navode. U Knin je zato 17. avgusta 1995. godine upućena misija Helsinške federacije za ljudska prava da za potrebe OEBS istraži zločine nad Srbima i njihovom imovinom. Na čelu trodnevne misije je bio Amerikanac Vilijam Hajden/William Hayden, koji je danas svedočio na suđenju hrvatskim generalima Anti Gotovini, Ivanu Čermaku i Mladenu Markaču.

Hajden kaže da su zaključci iz izveštaja Helsinške federacije od 25. avgusta 1995. godine doneseni na osnovu informacija koje su on i njegovi saradnici dobili od misije UN, predstavnika hrvatskih vlasti i građana sa kojima su razgovarali na terenu, kao i onoga što su lično videli. Tvrdi da mu je jedan pukovnik Hrvatske vojske rekao da je svrha granatiranja Knina bila da se izazove "masovna panika i egzodus srpskih civila". Na osnovu toga, ali i zato što je artiljerijska vatra bila usmerena na mali broj ciljeva u gradu, zaključio je da se artiljerija koristila "na poseban način", manje sa ciljem razaranja grada, a više da se izazove panika među civilima.

U izveštaju Helsinške federacije se navodi niz krajinskih sela koja su nakon "Oluje" bila u potpunosti ili u velikoj meri opljačkana i spaljena, među kojima su Kistanje, Srb, Donji Lapac i Vrbnik. Na osnovu rasprostranjenosti pljačkanja i razaranja kuća zaključuje se da se radilo o "sistematskom i koordiniranom" zločinu. Hajden kaže da je i sam video ljude u maskirnim uniformama kako u civilnim vozilima bez tablica odnose opljačkanu robu.

Kada ga je u unakrsnom ispitivanju Čermakov branilac Stiven Kej/Steven Kay pitao kako je mogao da zna da je roba na tim vozilima ukradena, svedok je odgovorio da "nije baš izgledalo da su se vojnici u njima vraćali iz robne kuće". Potom je branilac sugerisao da se možda radilo o hrvatskim povratnicima koji su nosili svoju robu sa namerom da se ponovo usele u ranije napuštene kuće. Hajden, međutim, kaže da za tri dana boravka u Krajini nije video mnogo hrvatskih civila, navodeći da smatra da im je tada još uvek bio zabranjen ulazak na oslobođenu teritoriju.

Budući da je u glavnom ispitivanju rekao da hrvatske vojne i civilne vlasti nisu preduzele ništa da spreče zločine, branilac Kej je pitao svedoka da li je bilo koga iz vlasti tokom boravka u Krajini, a razgovarao je i sa generalom Čermakom, pitao šta su uradili po pitanju sprečavanja pljački. Hajden odgovara da to nije bio glavni predmet njegovog interesovanja, ali da jeste pitao i da mu je Čermak rekao da vojska "ima pod nadzorom" pet osumnjičenih, među kojima su tri vojnika i dva civila, mada nije naveo jesu li i privedeni.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 383

KULTURA NEKAŽNJIVOSTI: Ratni zločini kao ratne zasluge
LOGOR ILI PRIHVATILIŠTE: Tajne jablaničkog muzeja
DNEVNI RASPORED: Jutarnje pljačke - popodnevne paljevine
"NIŠTA NEOBIČNO": Šta je Borovčanin video u Potočarima
RADIKALNA RAZMENA: Kako su Hrtkovci postali Srbislavci