Home



TUŽILAC: "RAZOTKIĆEMO VEO MILOŠEVIĆEVE OBMANE"




Uvodnom rečju tužioca počelo suđenje bivšem načelniku Generalštaba VJ Momčilu Perišiću, koji se tereti za personalnu, materijalnu i logističku podršku snagama Vojske Republike Srpske i Srpske vojske Krajine u granatiranju Sarajeva, masakru u Srebrenici i raketnim napadima na Zagreb

Mark Harmon, vođa tima optužbe na suđenju Momčilu PerišićuMark Harmon, vođa tima optužbe na suđenju Momčilu Perišiću

“Rat koji je utihnuo i pritajio se na ovom kontinentu celih 50 godina, ponovo je probuđen devedesetih godina i njegov bič je udario po narodima Hrvatske i Bosne i Hercegovine. Dugačkom istorijskom spisku užasa kao što su Srebrenica, opseda Sarajeva i etničko čišćenje dodata su nova merila ljudske izopačenosti”.

Tako je vođa tima optužbe Mark Harmon otvorio suđenje Momčilu Perišiću, bivšem načelniku Generalštaba Vojske Jugoslavije. Perišić se u 13 tačaka optužnice tereti po načelima individualne i komandne odgovornosti za ubistva, nehumana dela, napade na civile, progon i istrebljenje koji su kvalifikovani kao zločini protiv čovečnosti i kršenje zakona i običaja ratovanja.

Optužnica protiv Perišića se odnosi na višegodišnju kampanju granatiranja Sarajeva, masakr više od 7.000 i prisilno premeštanje 25.000 bosanskih Muslimana iz srebreničke enklave u julu 1995. godine kao i na raketne napade na Zagreb u maju 1995. godine. Perišić je, po optužbi, znao za zločine koji su počinjeni ili koji se spremaju da budu počinjeni ali je zanemario dužnost da ih spreči i da kazni počinioce.

Kao načelnik Generalštaba, Perišić je, ukazao je Harmon, imao ovlašćenja i odgovornosti za funkcionisanje i komandovanje vojskom, bio je informisan o zločinima koje su činili njemu potčinjeni, odlučivao je o organizaciji i uspostavljanju jedinica kao i o osnivanju i funkcionisanju 30. i 40. kadrovskog centra. Svrha ovih centara je, naveo je tužilac, bila da “se prikrije činjenica da se oficiri, preko 30. kadrovskog centra šalju u komandnu strukturu Vojske Republike Srpske (VRS) a preko 40. kadrovskog centra u redove Srpske vojske Krajine (SVK)”.

Pored obezbeđenja oficirskog kadra, Perišić je bio odgovoran i za materijalnu i logističku pomoć VRS I SVK. Prema jednom dokumentu koji je danas predočen u sudnici, JNA je prilikom, kako je tužilac rekao, “lažnog povlačenja iz Bosne” 1992. godine ostavila oko 70.000 komada oružja i municiju sa oznakama SR Jugoslavije čije su čaure pronađene u Srebrenici. Količina oružja i municije koja je dostavljena Bosni je, po tužiocu, bila tolika da je i sam Perišić jednom prilikom primetio da je “time ugrožena borbena gotovost SRJ”.

Tužilac Harmon je najavio da će “u ovom predmetu razotkriti veo veoma komplikovanih pokušaja obmane” Slobodana Miloševića da ubedi međunarodnu zajednicu i ceo svet da Srbija ne učestvuje u ratu u Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj. Tužilaštvo će takođe, ukazao je Harmon, putem brojnih dokumenata pokazati kakva je bila uloga Perišića, Miloševićevog bliskog saradnika, u pokušaju uspostavljanja “jedinstvene države srpskog naroda”.

Među dokumentima koje će tužilaštvo koristiti pri dokazivanju Perišićeve odgovornosti su odluke i zapisnici sa sednica Vrhovnog saveta odbrane. Ti dokumenti imaju oznaku tajnosti zbog čega je danas, tokom uvodne reči, tužilac često tražio prelazak na takozvano privatno zasedanje.

Pretresnim većem koje sudi Momčilu Perišiću predsedava južnoafrički sudija Bakone Moloto, a u njegovom sastavu su i ad litem ili privremene sudije Pedro David iz Argentine i Francuskinja Mišel Pikar/Michele Picard.

Pre uvodne reči, održana je kratka predraspravna konferencija na kojoj je tužilaštvu odobreno da utroši 355 sati za glavno ispitivanje 150 svedoka. Sutra će se Veću obratiti optuženi Perišić uvodnom izjavom bez polaganja zakletve.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 381

"SRBIJA NIJE U RATU": Doprinos Beograda zločinima u Bosni i Hrvatskoj
"NISMO MI": Generali se zaklanjaju iza "osvetoljubivih civila"
ZNOJAVI, PRLJAVI I GARAVI: Noćne posete Milana Lukića
MANDAT SUDIJA: Koji je rok trajanja Haškog tribunala