Home



ČASNI SUSEDI I NEKI DRUGI HRVATI




Bivši pripadnik vojske krajinskih Srba Rajko Guša odbacio sugestiju odbrane Ante Gotovine da su srpske kuće nakon "Oluje" uništavali iz osvete lokalni hrvatski povratnici, a ne vojnici, rekavši da su njegovi susedi "časni ljudi", a da su zločine počinili "neki drugi Hrvati"

Rajko Guša, svjedok na suđenju Gotovini, Čermaku i MarkačuRajko Guša, svjedok na suđenju Gotovini, Čermaku i Markaču

Krajinski Srbin Rajko Guša je od 1991. godine do početka operacije "Oluja" bio pripadnik Srpske vojske Krajine na području rodnog sela Zemunik Gornji u zadarskoj opštini. U izjavama istražiteljima tužilaštva iz 1997. i 2008. godine, čiji je sažetak pročitan danas na suđenju hrvatskim generalima Anti Gotovini, Ivanu Čermaku i Mladenu Markaču, opisao je kako je nakon "Oluje" iz Zemunika preko zadarskog i splitskog zatvora i boravka u Srbiji stigao u Australiju.

Prvog dana napada hrvatskih snaga, 4. avgusta 1995. godine, Guša je pobegao u selo Buković gde je sutradan video ulazak Hrvatske vojske i njene pripadnike kako pale kuće. Potom je pobegao u obližnju šumu odakle je mogao da vidi sela Kistanje i Ervenik u plamenu dok su se vojna vozila kretala kroz njih. Vojnici su, opisao je u izjavama istražiteljima, odvozili kamione pune opljačkane robe i stoke, "otvoreno pokazujući tovar". Posle dvomesečnog skrivanja, Guša je odlučio da se preda policiji, pa je sproveden u pritvor policijske uprave u Zadru, gde je pretučen i posle nekoliko dana, pod optužbom za učešće u oružanoj pobuni protiv Republike Hrvatske, prebačen u zatvor u Splitu. Odatle je pušten u oktobru 1996. godine, nakon čega je otišao u Beograd i produžio u Prizren, odakle je aplicirao i dobio dozvolu za odlazak u Australiju, gde i danas živi sa svoje šestoro dece.

Budući da tužilac, osim što je pročitao sažetak izjava, Gušu nije ispitivao, svedočenje se svelo na odgovore na pitanja branilaca optuženih generala. Markačev zastupnik Goran Mikuličić je optužio svedoka da je 1993. godine bio u grupi ljudi koji su vršili pritisak na svoje hrvatske susede da se isele. Među proteranima je, tvrdi branilac, i Ante Stura, koji je svedoka iz osvete brutalno pretukao u zadarskom pritvoru u oktobru 1995. godine. Guša je negirao tvrdnje o učešću u proterivanju lokalnih Hrvata, a tvrdi da je u Zadru pretučen "samo zato što je Srbin".

Odbrana Ante Gotovine od početka suđenja nije negirala da su srpske kuće pljačkane i paljene, ali sugeriše da su to činili hrvatski povratnici iz osvete a ne pripadnici vojske. Zato je branilac Luka Mišetić prvo pitao Gušu da li je istina da su hrvatske kuće u Zemuniku i okolini opljačkane od 1991. do 1995. godine. "I popljačkane i zapaljene i porušene, sve do jedne", odgovorio je svedok dajući time šlagvort za naredno pitanje branioca: da li su hrvatski povratnici uništavali srpske kuće nakon "Oluje"? Svedok je, međutim, rekao da to nije istina, jer su njegovi hrvatski susedi "časni ljudi" koji, "iako je sve njihovo zgareno", nisu uništavali srpsku imovinu. Izričit je da su srpske kuće zapalili "neki drugi Hrvati".

Iskaz Rajka Guše je danas završen, a suđenje hrvatskim generalima će se nastaviti u ponedeljak, budući da tužilac za ovu sedmicu nije predvideo nove svedoke.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 381

"SRBIJA NIJE U RATU": Doprinos Beograda zločinima u Bosni i Hrvatskoj
"NISMO MI": Generali se zaklanjaju iza "osvetoljubivih civila"
ZNOJAVI, PRLJAVI I GARAVI: Noćne posete Milana Lukića
MANDAT SUDIJA: Koji je rok trajanja Haškog tribunala