Home



KARLA DEL PONTE SPREMNA DA ČEKA PREDAJU MILOŠEVIĆA... "ALI NE VEČNO"




Glavni tužilac Haškog tribunala traži što skoriji sastanak sa novim predsednikom SRJ. U tužilaštvu kažu da su svesni da će Koštunici trebati vremena da stabilizuje novu demokratsku vlast, te su spremni da mu daju to vreme i da čekaju... "ali ne večno"

Tužilaštvo Haškog tribunala najavljuje da će biti strpljivo i neće tražiti da mu se, "u roku odmah", predaju bivši predsednik Miloševića i ostali optuženi za ratne zločine. "Stabilizacija demokratije u Srbiji je u opštem interesu, a za to će trebati vremena" - izjavio je na današnjoj konferenciji za novinare zamenik glavnog tužioca Grejem Bluit/Graham Blewitt. "Spremni smo da predsedniku Koštunici damo vremena, pod uslovom da na kraju tog puta svi optuženi budu predati Tribunalu. To je proces i spremni smo da čekamo" - naglasio je Bluit dodajući kako, ipak, "neće čekati večno".

Saopštavajući da je glavni tužilac Karla/Carla del Ponte uputila pismo novom predsedniku SRJ i zatražila što skoriji sastanak s njim, Bluit je dodao kako su u tužilaštvu svesni da Koštunica "ima pune ruke posle i nove izbore pred sobom", te ne očekuju da bi do tog sastanka moglo doći pre kraja ove ili početka sledeće godine. Svesni su, takođe, i kritičkih izjava novog predsednika o Haškom tribunalu, ali se uprkos tome - istakao je Bluit - "nadaju uspostavljanju dobrih odnosa sa demokratskim vlastima SRJ i punom razvoju saradnje, uključujući i predaju optuženih." Nadaju se, takođe, da "Srbija više neće biti utočište za preostale begunce od međunarodne pravde".

Saradnja sa Tribunalom, podsetio je Bluit, je međunarodno-pravna obaveza svih zemalja-članica UN. "Ako hoće da se vrati u međunarodnu zajednicu, SR Jugoslavija će morati da ispunjava svoje međunarodne obaveze." Tužilaštvo će na tome insistirati, a u slučaju da SRJ odbije da sarađuje - tražiće podršku drugih. S timu vezi Bluit je podsetio na "slučaj Hrvatske" koja, nakon niza godina odbijanja, sada "u celosti izvršava svoje obaveze prema Tribunalu." U tužilaštvu se nadaju da će isto biti i u "slučaju SRJ".

Što se Miloševića i ostalih optuženih tiče tužilaštvo će, rekao je Bluit, "biti strpljivo ali uporno." Zločini za koje su oni optuženi ne zastarevaju, optužnice su podignute i glavni tužilac ne namerava da traži njihovo povlačenje, međunarodni nalozi za hapšenje optuženih su izdati i dostavljeni svim zemljama-članicama UN. Bluit je uveren da će svi oni - pre ili kasnije - biti u Hagu.

Povodom učestalih nagoveštaja da bi se bivšem predsedniku Miloševiću moglo suditi u Srbiji, zbog izborne prevare ili drugih zločina, Bluit je istakao kako činjenica da je neko optužen za ratne zločine ne daje toj osobi imunitet od krivičnog gonjenja za druga dela. Međutim, naglasio je zamenik tužioca, u krivičnom gonjenju odgovornih za zločine koji su u nadležnosti Tribunala, Međunarodni sud ima primat nad nacionalnim sudovima i izvesno je da bi - u slučaju Miloševića i drugih optuženih na istaknutim pozicijama odgovornosti - insistirao na tom primatu. U slučaju da Milošević bude uhapšen i izveden pred domaći sud, postavio bi se, smatra Bluit, "praktični problem transfera optuženog iz zatvora u Srbiji u pritvor u Hagu", što je regulisano Pravilima postupka Tribunala.

Mirko Klarin


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 27

HAŠKO TUŽILAŠTVO: Šta se očekuje od novih vlasti u Beogradu?
SUĐENJE ZA ZLOČINE U PRIJEDORSKIM LOGORIMA: Završen dokazni postupak
SUĐENJE KORDIĆU I ČERKEZU: Novi dokumenti iz zagrebačkih arhiva
TRIBUNAL: Tužilaštvo žali što je Janko Janjić izabrao samoubistvo umjesto suđenja
INTERVJU: Paul Risley o razlikama između UNPROFOR-a i Tribunala