Home



PRVI KORAK U NORMALIZACIJI ODNOSA BEOGRADA I HAŠKOG TRIBUNALA




Glavni tužilac, Karla del Ponte planira posetu Beogradu u narednih nekoliko nedelja. Pored saslušavanja srpskih žrtava i svedoka kosovskog konflikta i saradnje u finansijskoj istrazi o tajnim računima Miloševića i drugih optuženih, među "beogradskim prioritetima" Karle del Ponte su još i pristup dokumentima koji bi mogli da budu od značaja za istrage tužilaštva, kao i hapšenje i transfer u Hag optuženih za ratne zločine koji žive, ili se kriju, na teritoriji SRJ

Nakon što je u utorak uspostavljen prvi zvanični kontakt između haškog tužilaštva i novih vlasti u Beogradu, Karla/Carla del Ponte je već u sredu podnela zahtev za jugoslovensku vizu. Saopštavajući to na današnjoj konferenciji za novinare, predstavnica za štampu tužilaštva Florens Hartman/Florence Hartmann je istakla da je glavni tužilac "veoma srećna što će prvi put posetiti Beograd", kao i da planira da to učini u narednih nekoliko nedelja.

Predstojeću posetu Florens Hartman je okarakterisala kao "početak normalizacije odnosa između SR Jugoslavije i Tribunala." Pored toga što će u Beogradu ponovo otvoriti Biro tužilaštva, koji je kako-tako funkcionisao od avgusta 1996. do marta prošle godine, Karla del Ponte očekuje susrete sa jugoslovenskim zvaničnicima, uključujući i predsednika Koštunicu. Uz sve uvažavanje prioriteta novih vlasti – među kojima, kako je u Beogradu često isticano, nije saradnja sa Tribunalom - Karla del Ponte namerava da u tim razgovorima ukaže na prioritete haškog tužilaštva. Na današnjoj konferenciji za novinarem Florens Hartman je navela četiri takva prioriteta.

Na prvom su mestu saslušanja srpskih žrtava i svedoka kosovskih zločina, bez čijih iskaza tužilaštvo ne može da završi tekuću istragu o odgovornosti pojedinih lidera Oslobodilačke vojske Kosova. Drugi prioritet tužilaštva je veoma složena finansijska istraga o sredstvima bivšeg predsednika Miloševića i drugih optuženih za ratne zločine, za čije je blokiranje Karla del Ponte dobila sudski nalog. Da bi utvrdili koliko je novca izneto iz zemlje i da bi ušli u trag tim sredstvima, istražiteljima tužilaštva je, ističe Del Ponte, neophodna saradnja sa jugoslovenskim vlastima i nadležnim službama.

Na listi "beogradskih prioriteta" Karle del Ponte sledi, dalje, pristup dokumentima koji bi mogli da budu od značaja za istrage koje vodi haško tužilaštvo. Od Beograda se, istakla je Florens Hartman, očekuje da istražiteljima omogući uvid u sve relevantne dokumente, kao što to čine sve ostale države bivše Jugoslavije.

Konačno, ali ne i najmanje važno, Karla del Ponte će u Beogradu pokrenuti i pitanje hapšenja i transfera u Hag svih optuženih za ratne zločine koji žive, ili se kriju, na teritoriji SRJ. Prema proceni tužilaštva, na teritoriji SRJ se trenutno nalazi desetak begunaca od međunarodne pravde. Na novinarsko pitanje da li se to odnosi i na Miloševića, Hartman je odgovorila potvrdno, "... ako je on još u SRJ."

Pre posete Beogradu, tužilac Del Ponte i sudija Klod Žorda/Claude Jorda, predsednik Tribunala, će narednog vikenda učestvovati na skupu u Dejtonu/Dayton na kojem će se obeležiti peta godišnjica zaključenja Mirovnih sporazuma za BiH, kojima su se svi potpisnici - uključujući i SRJ - obavezali na punu saradnju sa Haškim tribunalom. Nakon toga, početkom sledeće sedmice, predsednik i glavni tužilac Tribunala će se, u Njujorku/New York, obratiti Savetu bezbednosti UN. Tom prilikom će Karla del Ponte, kako je danas najavila njena predstavnica za štampu, saopštiti rezultate ovogodišnjeg programa ekshumacija masovnih grobnica na Kosovu i u Bosni i Hercegovini.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 32

INTERVJU – GRAHAM BLEWITT: Carla Del Ponte uskoro u Beogradu
SUĐENJE KORDIĆU I ČERKEZU: Svjedočenje "Svjedoka suda"
ŽALBENO VIJEĆE TRIBUNALA: "Slučaj SFOR"
SUĐENJE ZA SILOVANJA U FOČI: Vještačenje o spolnoj moći ili nemoći Zorana Vukovića