Home



TUŽITELJSTVO "RAZOČARANO" PRIOPĆENJEM HRVATSKE VLADE




Ta se pitanja trebaju raspraviti izravno, a ne preko medija, kaže Graham Blewitt, zamjenik glavne tužiteljice - "Neprihvatljivo" je da Hrvatska diktira tužiteljstvu kako da vodi istrage

Haško tužiteljstvo je "razočarano" zbog toga što je hrvatska vlada "odabrala da s Tribunalom kontaktira preko medija", rekao je danas zamjenik glavne tužiteljice Graham Blewitt/Grejem Bluit, povodom objavljivanja dokumenta hrvatske vlade u kojemu ona iznosi više primjedbi na rad Haškog tužiteljstva.

U tom dokumentu Vlada, među ostalim, traži da tužitelji "istražuju konkretne zločine, a ne legitimne operacije" hrvatske vojske, potom da učine više na procesuiranju zločina JNA u Hrvatskoj, da "ne primjenjuju dvostruke standarde u procjeni suradnje pojedinih država", te iznosi niz administrativno-pravnih primjedbi na zahtjeve za pomoć koje joj upućuje Tužiteljstvo.

Blewitt je primijetio da su Tužiteljstvo i Hrvatska u posljednje vrijeme "vodili pisanu prepisku" o pitanjima koja su objavljena u priopćenju hrvatske vlade. "Takvi se razgovori ne trebaju voditi preko medija ...Dogovor već postoji da sve probleme rješavamo izravnim razgovorom", rekao je Blewitt i dodao da mu se "čini da je Vlada iznijela spomenuta stajališta ne uzevši u obzir posljednji pisani odgovor što ga je poslala glavna tužiteljica".

U rujnu/septembru su predstavnici tužiteljstva, uključujući tužiteljicu Del Ponte, i predstavnici hrvatske vlade koje je vodio potpredsjednik vlade Goran Granić "u Den Haagu imali opsežnu raspravu na kojoj su dogovoreni načine suradnje", rekao je Blewitt koji ocjenjuje da neke od iznesenih primjedbi Vlade predstavljaju "vraćanje na već raspravljene teme". Blewitt dodaje da se tužiteljstvo potpuno slaže s nekim od iznesenih stajališta, dok za neka druga kaže da predstavljaju "diktat tužiteljstvu o tome kako da vodi istrage" - što smatra "neprihvatljivim".

Upitan da li ocjenjuje da se odnos Hrvatske s Tribunalom sada ponovno pogoršao, Blewitt je odgovorio kako "je bilo puno dokaza da je Hrvatska spremna u potpunosti surađivati i da se suradnja u brojnim područjima i dalje odvija", ali - kako je dodao - dokument koji je objavljen predstavlja "pokušaj da se izbjegnu neke od obaveza jer bi se njihovim ispunjavanjem otežao život nekim osobama, uključujući one koje bi mogle biti optužene" i to u trenutku "kad se bliži podizanje jedne optužnice." Blewitt napominje da se uskraćivanjem pune suradnje može utjecati na kvalitetu dokaza koje će tužiteljstvo imati, ali se ne može zaustaviti podizanje neke optužnice.

U danas objavljenom dokumentu, hrvatska vlada najavljuje mogućnost da traži promjenu ovlasti Ureda tužitelja. Blewitt, međutim, kaže da bi bio "iznenađen kad bi Vijeće sigurnosti UN to učinilo, jer Tribunal već godinama dobro radi".

Vjera Bogati


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 36

OBRT U "SLUČAJU TODOROVIĆ": Optuženi se izjasnio krivim
SUĐENJE KORDIĆU I ČERKEZU: Tužitelj traži teške kazne - a odbrana oslobađaju
će presude
SUĐENJE ZA GENOCID U SREBRENICI: Vojni ekspert iz Beograda saglasan za analizom tužitelja o masovnim pogubljenjima u Srebrenici