Home



DEL PONTE U JANUARU U BEOGRADU?




"Jugoslavija još dugo neće biti u poziciji da održi pravedno suđenje Miloševiću" i stoga mu "mora biti suđeno u Hagu", zaključila je glavni tužilac Tribunala

"Kad bi svijet bio savršen, jugoslavenski predsjednik Vojislav Koštunica bi imao pravo u svom traženju da domaća pravosuđa preuzmu suđenja za ratne zločine", rekla je danas glavni tužilac Haškog tribunala Carla (Karla) del Ponte. Međutim, "svijet nije savršen - jer ne bi trebalo deset godina da Čile počne postupak protiv Pinocheta/Pinoče ...U savršenom svijetu mogli bismo tražiti da vlasti na Palama sude Karadžiću i Mladiću", dodala je Del Ponte. "Zašto bi se njima osporilo to 'pravo' ako bi ga Beograd imao?", upitala je tužilac.

"Predsjednik Koštunica možda će moći suditi Miloševiću za pronevjeru ili izbornu prevaru. Ali, Jugoslavija nije - i još mnogo godina neće biti - u poziciji za održi pravedno suđenje Miloševiću za optužbe koje je protiv njega podigao i koje će još podići ovaj Tribunal", zaključila je Del Ponte na današnjoj konferenciji za novinare.

Ona objašnjava da, kao prvo, Tribunal ima prvenstvo nad nacionalnim pravosuđima. Potom dodaje da je Miloševićev režim još uvijek živ:"Promjene se možda mogu očekivati nakon izbora 23. decembra, ali zasad ključni pojedinci iz Miloševićevog režima još uvijek mogu računati na novog predsjednika."

Konačno, u Beogradu se razgovara samo o "Srbiji kao žrtvi Miloševića",dodaje tužilac koja je potom upozorila: "Srpski narod je uistinu propatio zbog Miloševićeve politike, ali što je s drugim žrtvama - Bošnjacima, Kosovskim Albancima, Hrvatima, i drugima koji su bili žrtve barbarskog rata, etničkog čišćenja, mučenja i silovanja?!"

Tužilaštvo nastavlja svoje istrage koje bi mogle voditi proširenju sadašnje "kosovske" optužnice protiv Miloševića na zločine izvršene u BiH i Hrvatskoj, te dodatne optužbe za Kosovo. "Kakve god bile konače optužbe - Miloševiću i svim drugim optuženima iz SRJ mora biti suđeno u Hagu.", zaključila je Del Ponte. Na pitanje očekuje li da će Hrvatska, Republika Srpska ili bilo koja druga strana predati Tribunalu svoje visoke dužnosnike ako Jugoslavija ne preda Miloševića, Del Ponte je odgovorila da taj argument i ona iznosi u svojim razgovorima, ne samo s predstavnicima Hrvatske ili BiH, već i s međunarodnom zajednicom. "Svi trebaju imati jednak tretman", zaključuje ona.

Del Ponte naglašava da je smisao postojanja međunarodnog pravosuđa da se bavi onim "teškim i bolnim slučajevima" za koje domaći sudovi nisu dobro pripremljeni i kad potpuna nezavisnost pravosuđa nije garantirana zbog političkih i drugih razloga. Ona očekuje da će "međunarodna zajednica pomoći predsjedniku Koštunici da - ako iskreno želi uspostaviti demokratsku i mirnu Jugoslaviju - treba prihvati da se "suoči sa sjenama iz nedavne nacionalne prošlosti."

Del Ponte će u januaru obići SRJ, Bosnu i Hercegovinu i Hrvatsku. Ona se nada da će se 18. I 19. januara u Beogradu sastati s predsjednikom Koštunicom. O tome imaju li njih dvoje "nepomirljive stavove", kako je to rekao jedan novinar, Del Ponte će moći govoriti tek nakon susreta s njim: "Važno je da razgovaramo", rekla je tužilac dodajući, da sa sobom ne nosi "nikakve garancije", već samo poruku da "pravda mora biti izvršena".

Vjera Bogati


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 37

TRIBUNAL 2000: Godišnji pregled događanja