Home



ŠEŠELJ SE VRAĆA U SUDNICU




Odbijena žalba tužioca na odluku Pretresnog veća od 15. avgusta ove godine kojom je naloženo da se suđenje Vojislavu Šešelju nastavi nezavisno od tužiočevog podneska kojim se traži dodela branioca lideru srpskih radikala, optuženom za zločine protiv čovečnosti u Hrvatskoj, Vojvodini i Bosni i Hercegovini

Vojislav Šešelj u sudnici TribunalaVojislav Šešelj u sudnici Tribunala

Suđenje Vojislavu Šešelju, prekinuto 26. avgusta ove godine, biće nastavljeno najverovatnije već sledeće sedmice i odvijaće se paralelno sa razmatranjem tužiočevog zahteva da se optuženom dodeli branilac i da se iz postupka isključe njegovi pravni savetnici. Vojislav Šešelj će, tako, dobiti priliku da se iz sudnice Tribunala, posredstvom televizije, direktno uključi u aktuelna previranja u Srpskoj radikalnoj stranki.

Žalbeno veće je, naime, odbacilo žalbu tužilaštva na odluku Pretresnog veća od 15. avgusta ove godine kojom je naloženo da se suđenje nastavi i da tužilac obelodani optuženom spisak budućih svedoka optužbe. Međutim, po povratku sa letnje sudske pauze 26. avgusta tužilac Deril Mandis/Daryl Mundis je odbio da Šešelju obelodani imena budućih svedoka, ukazujući da bi ih time doveo u "ranjiv položaj" i izložio riziku zastrašivanja i progona od strane optuženog u sudnici i njegovih saradnika van sudnice. Tužilaštvu je tada dozvoljeno da uloži žalbu na odluku od 15. avgusta i suđenje je prekinuto do odluke Žalbenog veća.

U danas objavljenoj odluci, Žalbeno veće je odbacilo žalbu tužilaštva, zaključujući da Pretresno veće nije zloupotrebilo svoja diskreciona prava niti je pogrešno tumačilo pravo i činjenice, što bi bio osnov za poništavanje naloga za nastavak suđenja. Žalbeno veće ukazuje da tužilac – u zahtevu da se optuženom dodeli branilac kako bi se sprečila dalja "značajna i uporna opstrukcija postupka" – ne tvrdi da Šešelj i njegovi pravni savetnici zastrašuju i ugrožavaju "sve svedoke optužbe". A to, po Žalbenom veću, znači da tužilac u nastavku postupka – do odluke o zahtevu za dodelu branioca – može da izvodi svedoke koji nisu izloženi pritiscima i pretnjama optuženog i njegovih pravnih savetnika.

Nije isključeno da optužba završi svoj dokazni postupak pre nego što se Pretresno veće izjasni o zahtevu za dodelu branioca Vojislavu Šešelju. Optuženi, naime, tek treba da podnese odgovor na podnesak tužilaštva kojim se to traži. Pretresno veće je odobrilo Šešelju da prekorači broj reči, tako da će njegov odgovor – umesto na uobičajenih 3.000 – moći da se rastegne na 35.000 reči. Šešelj je, takođe, tražio da mu se rok za podnošenje odgovora sa jednog produži na dva meseca, ali mu Pretresno veće to nije dozvolilo. Taj rok, inače, počinje da teče od trenutka kada mu tužilaštvo obelodani – naravno, "na papiru i na srpskom jeziku" – više od hiljadu stranica poverljivog aneksa u kojem se navode konkretni primeri zastrašivanja i ugrožavanja svedoka, u sudnici i van nje, od strane optuženog i njegovih pravnih savetnika.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 379

BRZO JE KUSO: Karadžiću se ne žuri
NADGLASAVANJE: Presuda Rasimu Deliću
IDENTIFIKACIJA: Zlo koje se ne zaboravlja
UBIJANJE GRADA: Cilj ili posljedica rata