Home



HOLBRUK: KARADŽIĆ I MLADIĆ NA SLOBODI - NAJVEĆI NEUSPEH DEJTONA




Pre povlačenja SFOR neophodno je završiti "mnoge neobavljene" poslove u BiH - U rešavanju problema Srbije i Crne Gore opasnost da se ponovi greška SAD iz vremena raspada bivše SFR Jugoslavije

Glavni arhitekt Dejtonskog/Dayton mirovnog sporazuma za Bosnu i Hercegovinu Ričard Holbruk/Richard Holbrooke upozorio je na ozbiljne posledice ukoliko SAD, na čelu međunarodne zajednice, "ponove u Avganistanu greške koje su svojevremeno napravljene na Balkanu". Bivši američki predstavnik u Ujedinjenim nacijama bio je tim povodom veoma kritičan prema meri najavljenog smanjenja broja pripadnika SAD u sastavu SFOR u Bosni, sa ocenom da je reč o opasnom i potencijalno kontraproduktivnom potezu - bez obzira na neke nove međunarodne obaveze i prioritete s kojima je Buš/Bush suočen posle septembarskih terorističkih napada na Njujork/New York i Vašington.

"Teško je objasniti logiku da u Koreji, već skoro pola veka, držimo preko 40.000 vojnika, dok se u Bosni, u kojoj je ostalo još mnogo neobavljenih poslova, ide na dalje smanjenje našeg kontingenta, svedenog već na oko 4.000 ljudi", rekao je Holbruk na tribini vašingtonskog Džons/Johns Hopkins univerziteta. "U oba slučaja, reč je o regionima u kojima SAD imaju određen nacionalni interes. Međutim, zabrinjava odnos prema Balkanu, posebno prema BiH. Rat jeste završen u Dejtonu, ali u BiH su ostali brojni nerešeni problemi. Pre svega, u implementaciji mirovnog sporazuma".

Analizirajući šestogodišnji razvoj dejtonske BiH, Ričard Holbruk je ukazao na održavanje tri oružane formacije i slabu centralnu vladu u Sarajevu kao dve "glavne slabosti" mirovnog dokumenta kojim je zaustavljen balkanski rat 1992-95. "NATO je strahovao od rizika i zato u Dejtonu nije prihvaćen naš zahtev da se odmah rasformiraju srpske, hrvatske i bošnjačke oružane formacije. To je bila greška - trebalo je odmah rasformirati oružane snage bosanskih Srba i Hrvata, koje su do nedavno bile pomagane iz Beograda i Zagreba", rekao je Holbruk. "Istovremeno, te dve strane su bile veoma zainteresovane za što slabiju centralnu vladu BiH. To im je odgovaralo u njihovim nastojanjima da se opstruira implementacija Dejtonskog mirovnog sporazuma, a mi smo im, svojim ponašanjem, omogućili da budu prilično uspešni u tim pokušajima".

Bivši američki predstavnik u UN izrazio je zadovoljstvo zbog početka suđenja pred Međunarodnim tribunalom za ratne zločine bivšem predsedniku Srbije i Jugoslavije Slobodanu Miloševiću, uz najavu da je i te kako spreman da, u slučaju potrebe, svedoči u Hagu. Tim povodom, Holbruk je ocenio kao "najveći neuspeh" u tekućem procesu realizacije Dejtonskog sporazuma činjenicu da se nekadašnji politički i vojni lider bosanskih Srba Radovan Karadžić i Ratko Mladić i dalje nalaze van domašaja Haškog tribunala. "SAD i evropski saveznici imaju mehanizme da njih dvojicu privedu pravdi - odnosno da na to primoraju one koji im pružaju utočište", rekao je Ričard Holbruk na tribini Džons Hopkins univerziteta.

Ambasador Holbruk bio je u ovom istupanju prilično kritičan prema Bušovoj administraciji i zbog toga što ,u suočavanju sa sadašnjim problemom između Srbije i Crne Gore, "ponavlja grešku koju su SAD napravile 1991. godine, kad nisu blagovremeno prihvatile realnost neminovnog raspada ondašnje Jugoslavije". Holbruk se, tim povodom, nije decidirano izjasnio o zahtevu za nezavisnošću Crne Gore, ali je upozorio da nerešavanje tog problema onemogućuje da se reši i "ključni bezbednosni problem na Balkanu" - konačni status pokrajine Kosovo, u skladu sa osnovom koja je postavljena 1999. godine rezolucijom Saveta bezbednosti 1244, posle završetka intervencije NATO protiv SR Jugoslavije.

Slobodan Pavlović


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 91

SUĐENJE SLOBODANU MILOŠEVIĆU: Slobodan Milošević se brani... i napada
SUĐENJE GENERALU GALIĆU: U Sarajevu je sve bilo meta
SUĐENJE ZA BOSANSKI ŠAMAC: Bosanski Šamac - grad logor
SUĐENJE ZA GENOCID U BOSANSKOJ KRAJINI: Svedok optužbe hvali optuženog generala