Home



HAŠKO TUŽILAŠTVO "OHRABRENO POZITIVNIM SIGNALIMA" IZ BEOGRADA




"Nismo postavljali, niti dogovarali, rokove za predaju Miloševića" - izjavio zamenik glavnog tužioca Haškog tribunala. Bluit odbija da odgovori da li je Momčilo Perišić pod istragom i da li je tužilaštvo bilo u kontaktu s njim. Karla del Ponte u februaru u Crnoj Gori

Zamenik glavnog tužioca Haškog tribunala, Grejem Bluit/Graham Blewitt, demantovao je na današnjoj konferenciji za novinare da je tužilaštvo, prilikom prošlonedeljne posete, novim vlastima u Beogradu postavilo rok od godinu dana za predaju optuženog Slobodana Miloševića. "Nismo postavljali rokove niti se dogovarali o njima", rekao je Bluit, precizirajući da je glavni tužilac Karla/Carla del Ponte u svim razgovorima insistirala na "momentalnom hapšenju i predaji Miloševića", što ona i dalje očekuje.

U tom kontekstu, Bluit je kao "veoma ohrabrujuće i pozitivne" ocenio izjave jugoslovenskih i srpskih zvaničnika u kojima se Slobodan Milošević poziva da "sledi primer Biljane Plavšić" i dobrovoljno se preda Tribunalu jer će, u suprotnom, nove vlasti morati da ga uhapse i isporuče u Hag. Te izjave, prema Bluitu, odražavaju duh i rezultate prošlonedeljnih razgovora u Beogradu i ukazuju na "fundamentalnu promenu stava prema Tribunalu".

Jedini rokovi o kojima je, po Bluitu, u Beogradu bila reč, su oni koje je naveo savezni ministar pravosuđa objašnjavajući da će za "nekoliko nedelja" pripremiti nacrt zakona o saradnji SRJ sa Tribunalom, te da će zatim biti potrebno "par meseci" kako bi taj zakon bio usvojen u parlamentu. Bluit ne očekuje da bi oko toga moglo da bude bilo kakvih problema budući da su - kako ističe - svi sagovornici u Beogradu, uključujući i predsednika Koštunicu, "prihvatili obaveze SRJ koje proizlaze iz Glave VII Povelje UN, na osnovu čijih ovlašćenja je Tribunal osnovan, kao i iz Dejtonskih mirovnih sporazuma".

Najavljujući da će glavni tužilac Karla del Ponte sredinom februara putovati u "rutinsku posetu" Crnoj Gori, Bluit je dosadašnju saradnju vlasti u Podgorici sa haškim tužilaštvom ocenio kao "zadovoljavajuću". U vreme kada haški istražitelji nisu imali pristupa Srbiji, istakao je Bluit, Crna Gora je tužilaštvu omogućila da stupi u kontakt sa srpskim žrtvama i svedocima zločina. Te istrage će se sada nastaviti u samoj Srbiji ali će tužilaštvo "nastaviti da deluje i u Crnoj Gori", s obzirom da je u njoj ima dosta izbeglica i potencijalnih svedoka zločina o kojima se u Hagu vode istrage.

Bluit je odbio da odgovori na novinarska pitanja o statusu Momčila Perišića, bivšeg načelnika Generalštaba VJ i sadašnjeg potpredsednika vlade Srbije, koji je u Hrvatskoj u odsustvu osuđen na 20 godina zatvora zbog navodnih ratnih zločina u Zadru. Pošto su ga novinari podsetili da je bivši glavni tužilac Luiz Arbur/Louise Arbour javno ispoljila interesovanje za njega - tražeći od Hrvatske svu dokumentaciju sa zadarskog suđenja u odsustvu - Bluit je odgovorio da "interesovanje i dalje postoji", ali da time ne želi reći "je li, ili nije, Perišić pod istragom". Na pitanje da li je tužilaštvo bilo u kontaktu sa Perišićem, Bluit je odgovorio da je to "operativno pitanje" koje on ne želi da komentariše.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 41

TUŽILAŠTVO: Zadovoljstvo signalima iz Beograda
SUĐENJE ZA SILOVANJA U FOČI: Gde su nestali "razmijenjeni" zatočenici fočanskog KP doma
SUĐENJE ZA GRANATIRANJE I TERORISANJE SARAJEVA: Da li će i general Galić, zajedno sa sudijama, posetiti Sarajevo
TRIBUNAL: Za odbranu optuženih Tribunal troši 13 miliona dolara godišnje
SUĐENJE ZA GENOCID U BOSANSKOJ KRAJINI: General Talić traži privremeno oslobađanje iz pritvora