Home



OCA PREPOZNAO PO TABAKERI




Na osnovu fotografije "raspadnutog i spaljenog" leša, Mile Sovilj je prepoznao da se radi o njegovom ocu koji je ubijen u operaciji "Oluja" u selu Kijani kod Gračca. "Bila je to gruba slika za oko", kaže svedok koji je na početku granatiranja Gračca pobegao u Srbiju. Odbrana ukazuje na planski karakter evakuacije srpskog stanovništva iz Krajine

Mile Sovilj, svjedok na suđenju Gotovini, Čermaku i MarkačuMile Sovilj, svjedok na suđenju Gotovini, Čermaku i Markaču

Novinar Mile Sovilj je početak granatiranja ličkog gradića Gračca, u jutarnjim časovima 4. avgusta 1995. godine, dočekao u svom stanu. Do 16 časova kada je "iz razloga bezbednosti" napustio dom, Sovilj je čuo eksplozije oko 15 projektila koje je, kako kaže, "umeo da raspozna od puščanog zrna".

Na suđenju hrvatskim generalima Anti Gotovini, Ivanu Čermaku i Mladenu Markaču optuženim za zločine počinjene tokom i nakon operacije "Oluja", Sovilj je rekao da je tokom popodneva primetio prve ljude kako napuštaju Gračac. Tvrdi da su bili "unezvereni, zabrinuti, sa izrazom lica koji nije odavao optimizam".

U izjavi koju je dao istražiteljima tužilaštva u februaru 2007. godine, Sovilj je rekao da je 14 osoba iz sela Kijani, među kojima i njegov otac, ubijeno tokom operacije "Oluja" a njihovi domovi su spaljeni. Leševi tih žrtava su ekshumirani iz zajedničke grobnice 2004. godine a njihov identitet je utvrđen DNK analizom. Sovilj je oca prepoznao na fotografiji koja je, rekao je, bila "gruba slika za oko". Leš koji je video je bio "raspadnut i zapaljen" a oca je prepoznao po tabakeri koju mu je poklonio dve godine ranije.

Svedoka je unakrsno ispitao samo Goran Mikuličić, branilac Mladena Markača, koji je ukazivao da je evakuacija srpskog stanovništva bila "isplanirana nekoliko meseci pre početka Oluje". Svedok je potvrdio da dokumenti koje mu je branilac predočio ukazuju na to ali je tvrdio da nije znao za postojanje plana za evakuaciju. Izrazio je žaljenje što taj plan, ako je postojao, nije i realizovan jer u tom slučaju "ne bi stradalo toliko ljudi".

Tvrdeći da je u silosima za pšenicu bila smeštena "veća količina municije i naoružanja", branilac je nastojao da ukaže na legitimitet granatiranja Gračca. Sovilj je, međutim, rekao da je "mlin radio normalno" ali da je susedna fabrika za obradu metala "u prvoj fazi rata služila kao skladište municije i oružja".

Unakrsno ispitivanje svedoka je završeno citiranjem naslova tekstova koje je 1991. godine objavljivao u Informativnom ratnom biltenu Teritorijalne odbrane Krajine. Po braniocu, Sovilj je u tim tekstovima 20 puta upotrebio "pogrdni pridev ustaški" u opisivanju hrvatske države ili vojske i tako je "stvarao mržnju protiv hrvatskog stanovništva". "To je uzrokovano ratnom psihozom" rekao je Sovilj i primetio da je i "hrvatska strana činila isto".

Suđenje Gotovini, Čermaku i Markaču biće nastavljeno u ponedeljak.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 363

ODBRANA JADRANKA PRLIĆA: Podjelu Bosne je nudio Izetbegović, a ne Tuđman
DOZVOLA ZA UBIJANJE: Stanišić i Simatović izvan zakona a u službi Miloševića
PRITISCI I ŽALBE - Slučaj Ramuša Haradinaja nastavlja se na dva koloseka
ZAVRŠNE REČI - Okončano prvo "makedonsko suđenje" Haškog tribunala