Home



KOLIKO JE MRTVIH BILO U KNINSKOJ BOLNICI




Dok svedokinja optužbe tvrdi da je prvog dana "Oluje" u kninsku bolnicu doneto oko 120 leševa poginulih, odbrana predočava dokument hrvatskog MUP prema kojem su hrvatske snage, kada su 5. avgusta 1995. ušle u bolnicu, u njenoj mrtvačnici pronašle samo 16 mrtvih tela

Mira Grubor, svjedok na suđenju Gotovini, Čermaku i MarkačuMira Grubor, svjedok na suđenju Gotovini, Čermaku i Markaču

Mira Grubor je u avgustu 1995. godine bila laboratorijski asistent u kninskoj bolnici a danas je, kako se pred sudom predstavila, "policajka na Novom Zelandu". Izjave koje je 1998. i 2007. godine dala istražiteljima tužilaštva uvedene su u dokaze na suđenju Anti Gotovini, Ivanu Čermaku i Mladenu Markaču, optuženim za zločine počinjene u toku i nakon operacije "Oluja".

U kratkom glavnom ispitivanju, tužilac je pročitao sažetak njenih izjava u kojima se tvrdi da je prvog dana "Oluje", 4. avgusta 1995. godine, u kninsku bolnicu doneto oko 120 leševa poginulih, među kojima je bilo 30 do 40 civila, kao i između160 i 180 ranjenika, od kojih je svaki treći bio civil. Svedokinja je, takođe, opisala nekoliko incidenta granatiranja sa civilnim žrtvama čiji je, kako tvrdi, bila očevidac ili je za njih čula od kolega iz bolnice. Ulazak hrvatskih vojnika u bolnicu 5. avgusta pre podne zatekao ju je u podrumskom skloništu. Tvrdi da je čula viku, pucnje i eksplozije i da je nakon toga pobegla u bazu UN.

Branioci Ante Gotovine i Mladena Markača su iskaz Mire Grubor osporavali video snimcima kninske bolnice iz tih dana, na kojima se vidi da zgrada nije oštećena, kao i da je nova bolnička uprava, uspostavljena već 6. avgusta, prihvatila grupu srpskih lekara i zdravstvenih radnika koji su ostali, kao i srpske pacijente koji nisu evakuisani u bazu UN. Prikazani su snimci dve izjave hirurga dr. Torbice u kojima se ponašanje hrvatskih vojnika koji su 5. avgusta 1995. prvi ušli u bolnicu opisuje kao "vrlo korektno".

Veliki broj ranjenika koji je u svojoj izjavi navela Mira Grubor je, po odbrani, posledica toga što je kninska bolnica jedina u tom području imala operacionu salu, pa su u nju dovođeni svi teži ranjenici iz Sektora Jug, što je svedokinja potvrdila. Njenu tvrdnju o telima oko 120 poginulih odbrana je pobijala dokumentom hrvatskog MUP u kojem se navodi da je u bolničkoj mrtvačnici 5. avgusta 1995. godine pronađeno samo 16 leševa. Mada sama nije bila u mrtvačnici, svedokinja je ostala pri iskazu da je od osoblja koje je tamo često ulazilo čula da ima više od 100 mrtvih i da više nemaju gde da stavljaju njihova tela.

Suđenje generalima Gotovini, Čermaku i Markaču nastavlja se sutra, iskazom bivšeg vojnog posmatrača UN u krajinskom Sektoru Jug.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 361

(NE)SELEKTIVNOST: Vojne mete ili civilni ciljevi
ZOV DŽIHADA: Da li su mudžahedinima komandovali generali ili šeici
ŠUMAR-ANALITIČAR: Govoriti istinu čak i pred sudom
ADMINISTRATIVNA PITANJA: Pečenje, dresovi i video trake