Home



JEDAN OBLAK DIMA IZ SEDAM RAZLIČITIH UGLOVA




Kako su kamerman i režiser "Zastava filma" – filmske produkcije bivše JNA i VJ – na početku "Oluje" 4. avgusta 1995. godine jedan visoki oblak gustog crnog dima snimili iz sedam različitih uglova, kako bi stvorili utisak o sedam oblaka dima na različitim mestima u Kninu

Snimci granatiranja Knina koje je 4. avgusta 1995. godine snimio kamerman Zastava filmaSnimci granatiranja Knina koje je 4. avgusta 1995. godine snimio kamerman Zastava filma

Odbrana hrvatskog generala Ante Gotovine je u unakrsnom ispitivanju uspela da u priličnoj meri ospori iskaz zaštićenog "svedoka 6" o žestokom granatiranju Knina 4. avgusta 1995. godine koje, po njemu, nije bilo usmereno prema vojnim metama već je imalo za cilj da izazove strah u stanovništvu i natera ga na bekstvo.

Takav svedokov iskaz tužilac je, u jučerašnjem glavnom ispitivanju, ilustrovao snimcima granatiranja Knina koje je 4. avgusta 1995. godine snimio kamerman "Zastava filma" a na osnovu kojih je sledeće godine pukovnik VJ Milivoje Nestorović režirao dokumentarni film "Oj, Krajino".

Odbrana je danas pokazala da je režiser-pukovnik u originalne snimke iz granatiranog Knina ubacivao zvučne efekte, kao što je recimo zaglušujući zvuk sirene na scenu ljudi koji pretrčavaju preko ulice. Vojni kamerman i režiser, kako je pokazala odbrana, nisu ispoljili kreativnost samo u montaži već snimljenog materijala, već i u samom snimanju. Analizom originalnog snimka odbrana je utvrdila da je visoki oblak gustog crnog dima snimljen iz sedam različitih uglova, kako bi se stvorio utisak o sedam oblaka dima na različitim mestima u gradu. A radilo se, zapravo, o dimu iz pogođene fabrike vijaka (TVIK) koja je, po odbrani, bila legitimna vojna meta.

Analizom snimaka "Zastava filma" odbrana je, takođe, pokazala da su se neki od pogođenih civilnih objekata nalazili u neposrednoj blizini Doma vojske, komande Srpske vojske Krajine i kasarne "Senjak".

Na pitanje sudije Orija/Orie da li to menja njegov jučerašnji iskaz da granatiranje nije bilo usmereno na vojne mete, svedok je odgovorio da kamerman "Zastave filma" nije snimao sve vreme dok je trajalo granatiranje, te da su pored onih koje se vide na prikazanim snimcima pogođeni još neki civilni objekti, uključujući kuću u kojoj je sam stanovao, kao i susednu zgradu.

Unakrsno ispitivanje "svedoka 6" od strane branilaca Ivana Čermaka i Mladena Markača odvijalo se na privatnim sednicama, kako se ne bi otkrio njegov identitet. Na javnoj raspravi Markačev branilac Goran Mikuličić je svedoku postavio samo dva pitanja. Na prvo pitanje šta je poneo sa sobom kada je popodne 4. avgusta 1995. godine napustio Knin, svedok je odgovorio "malo vina i rakije" i ništa drugo, pošto je mislio da će se za dan-dva vratiti. Svedok je iz Knina otišao u selo udaljeno 40 do 50 kilometara u kojem su živeli njegovi roditelji gde su te večeri ispekli jagnje. Na braniočevo čuđenje da su to radili "usred granatiranja i rata", svedok je odgovorio da je u tom trenutku "to bilo najpametnije što se moglo raditi".


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 360

POSLE "OLUJE": Vatra, dim i bezakonje u kninskoj krajini
GENERAL POSLE BITKE: Dvosmisleno pozivanje na Ženevske konvencije
PROCESNA (NE)SPOSOBNOST: Noćne more Jovice Stanišića
ANEGDOTA: Šešelj traži "slobodan prolaz" za Radovana Karadžića