Home



LUKIĆEVA (NE)SPREMNOST DA ISTRAŽI ZLOČINE




Odbrana dokazuje da je Lukić "konstantno odobravao" razgovore srpskih istražitelja sa policajcima osumnjičenim za ubistva porodice Beriša i braće Bitići, doprinoseći tako istrazi o kosovskim zločinima. Tužilac međutim smatra da je to nedovoljno i ukazuje da nije istraženo više desetina masovnih ubistava albanskih civila 1999. godine

Dragan Furdulović, svjedok odbrane Sretena LukićaDragan Furdulović, svjedok odbrane Sretena Lukića

Branioci policijskog generala Sretena Lukića nastoje da ospore navod optužnice po kojem njihov štićenik nije preduzeo ništa da se kazne počinioci zločina nad kosovskim Albancima u vreme NATO intervencije 1999. godine. Za tu svrhu su kao svedoka pozvali bivšeg šefa Odeljenja MUP Srbije za istraživanje ratnih zločina Dragana Furdulovića, koji je rekao da je po otkrivanju masovnih grobnica sa oko 800 leševa u Batajnici, Petrovom Selu i kod jezera Perućac u proleće 2001. godine Sreten Lukić učinio sve kako bi počinioci tih ubistava bili otkriveni i procesuirani.

Furdulović tvrdi da je Lukić, koji je u to vreme bio načelnik Resora javne bezbednosti MUP Srbije, pružao svu logističku podršku Odeljenju za otkrivanje ratnih zločina i "konstantno odobravao" informativne razgovore sa policajcima za koje se sumnjalo da su umešani ili imaju saznanja o zločinima na Kosovu. Doduše, radilo se samo o dve istrage – u vezi sa ubistvom porodice Beriša/Berisha u Suvoj Reci, čiji su leševi pronađeni u batajničkoj masovnoj grobnici, i likvidacijom braće Bitići, čiji su posmrtni ostaci iskopani u Petrovom Selu. Lukić je, kaže svedok, odobrio da 25 policajaca bude ispitano u vezi sa zločinom u Suvoj Reci.

Tužilac Čester Stemp/Chester Stamp se u unakrsnom ispitivanju interesovao da li su Furdulović i njegove kolege intervjuisali Sretena Lukića, budući da je u vreme zločina u Suvoj Reci bio na Kosovu kao načelnik Štaba MUP. Svedok odgovara da nisu, jer ništa nije ukazivalo da on ima bilo kakva saznanja o tome. "Dakle, kao istražitelja Vas nije zanimalo kako je pažnji načelnika Štaba MUP za Kosovo promaklo ubistvo tri generacije porodice Beriša u Suvoj Reci i transport više od 40 njihovih leševa u Srbiju", upitao je tužilac, na šta je Furdulović rekao da "nije u stanju da govori o tome", ponavljajući da je istraga obavljena, a predmet procesuiran.

Tužilac je, međutim, primetio da je optužnica za zločin u Suvoj Reci protiv osmorice policajaca podignuta tek u aprilu 2006. godine, dve godine nakon odlaska Furdulovića sa mesta šefa Odeljenja za ratne zločine i godinu dana po Lukićevom dolasku u Hag. To je, odgovara svedok, stvar beogradskog Tužilaštva za ratne zločine, koje je, tvrdi, od policije mnogo ranije dobilo neophodne dokaze za procesuiranje predmeta.

Konačno, tužilac Stemp je pitao da li je Lukić kao načelnik RJB od 2001. do 2003. godine, osim slučajeva ubistva porodice Beriša i braće Bitići, preduzeo bilo šta u vezi sa više desetina zločina protiv albanskih civila navedenih u optužnici protiv Slobodana Miloševića, koja je obelodanjena još u maju od 1999. godine. "Nije", priznao je kratko Furdulović.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 359

NEDOSTATAK DOKAZA: Neuspeh tužilaštva u postupku protiv bivših zapovednika OVK
OTMICA ILI PREDAJA: Kako su se zarobljenici Armije BiH našli u rukama mudžahedina
ŽALBENA RASPRAVA: Poništiti ili pooštriti kaznu Naseru Oriću?
ŠEŠELJEVCI U ZVORNIKU: Mučenje i smrt pod nadzorom četničkog vojvode