Home



PRVI SVEDOK OPTUŽBE NA SUĐENJU ZA "OLUJU"




Zaštićena svedokinja "136" je u periodu na koji se odnosi optužnica protiv generala Gotovine, Čermaka i Markača bila terenski prevodilac u bazi UN u Kninu, gde su dva meseca pre "Oluje" pravljeni spiskovi za evakuaciju što je, po odbrani, podstaklo strah među civilnim stanovništvom

Stefan Waespi, drugi član tima optužbe na suđenju Anti Gotovini, Ivanu Čermaku i Mladenu MarkačuStefan Waespi, drugi član tima optužbe na suđenju Anti Gotovini, Ivanu Čermaku i Mladenu Markaču

Dokazni postupak optužbe na suđenju hrvatskim generalima optuženim za zločine nad srpskim civilima počinjene tokom i nakon operacije "Oluja" u leto 1995. godine započet je danas iskazom zaštićene svedokinje "136", koja je u vreme događaja iz optužnice bila "terenski prevodilac" u bazi UN u Kninu. U dokaze su uvedene izjave koje je svedokinja dala haškim istražiteljima 1996. i 2007. godine, kao i više dokumenata i izveštaja o ubistvima i drugim incidentima iz vremena "Oluje".

U kratkom glavnom ispitivanju, svedokinja je opisala kako je u zoru 4. avgusta 1995. godine napustila kuću u kojoj je živela i "trčeći između granata", pored pogođene stambene zgrade i ambulante, stigla do baze UN u kninskoj "Južnoj kasarni." Nedelju dana kasnije pristala je da se pridruži patrolama vojnih posmatrača i civilne policije UN, koje su obilazile Knin i okolna sela. Išla je i na kninsko groblje i napravila spiskove sahranjenih u sveže iskopanim grobovima, prepisujući sa krstova imena pokojnika ili oznaku NN za one čiji identitet nije utvrđen.

Više o sadržaju njene izjave i uvedenih dokumenata saznalo se iz unakrsnog ispitivanja, koje je danas vodio Greg Kiho/Kehoe, branilac Ante Gotovine. Ukazujući da je svedokinja izjavila da su je pretpostavljeni iz UN dva meseca pre "Oluje" pitali da li želi da bude na spisku za evakuaciju, Kiho je sugerisao da se ta informacija "raširila po gradu" i da je izazvala strah među građanima Knina. Svedokinja je na to odgovorila da je u to vreme bilo "mnogo elemenata koji su izazivali strah", navodeći kao primere incidente na linijama razdvajanja i granatiranja sela u okolini Knina.

Kiho je, dalje, sugerisao da su se u blizini pogođene stambene zgrade i ambulante pored kojih je svedokinja prošla 4. avgusta trčeći ka bazi UN, nalazili Štab Srpske vojske Krajine (SVK), vojno skladište, Pošta i zgrada Skupštine, kao i da je ambulanta o kojoj je svedočila u to vreme služila u vojne svrhe.

Branilac Ante Gotovine je posebno nastojao da ospori verodostojnost onih delova izjave koji sadrže saznanja zaštićene svedokinje o pojedinim incidentima ubistva. Za leš mladog vojnika koji je 16. avgusta videla u selu Vrdnik, Kiho je tvrdio da se radi o izvesnom Čedomiru Milošu koji je i danas živ, što svedokinja nikako nije mogla da prihvati, insistirajući da je leš koji je videla bio već u raspadanju.

Unakrsno ispitivanje zaštićene svedokinje "136" biće nastavljeno sutra.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 357

POSLE "OLUJE": Postoji li vojno opravdanja za napad na civile
PITANJE ODGOVORNOSTI: Mudžahedini su bili politički a ne vojni problem
ČETNICI & ČETNICI: Šešelj svojata jedne a odriče se drugih četnika
PARTIJA ŠAHA: Tolimir igra samo na ćirilici