Home



DA LI JE LUKIĆ PRIKRIVAO ILI OTKRIVAO RATNE ZLOČINE




Pobijajući navode optužnice da je Sreten Lukić prikrivao tragove zločina nad kosovskim Albancima 1999. godine, svedok njegove odbrane tvrdi da je optuženi general 2001. godine učestvovao u osnivanju Odseka za istraživanje ratnih zločina i tako doprineo otkrivanju i hapšenju mnogih počinilaca ubistava na Kosovu

Aleksandar Kostić, svjedok odbrane Sretena LukićaAleksandar Kostić, svjedok odbrane Sretena Lukića

Načelnik Odseka za istraživanje ratnih zločina pri MUP Srbije Aleksandar Kostić tvrdi da je optuženi policijski general Sreten Lukić odigrao značajnu ulogu u osnivanju tog organa i u istragama za ratne zločine. Na taj način Lukićeva odbrana nastoji da pobije navode optužnice po kojima je bivši načelnik Štaba MUP za Kosovo učestvovao u prikrivanju zločina srpskih snaga bezbednosti nad kosovskim Albancima 1999. godine, za koje je optužen zajedno sa još petoricom bivših političkih, vojnih i policijskih zvaničnika Srbije.

Svedok kaže da je Odsek za istraživanje ratnih zločina osnovan 2001. godine na inicijativu tadašnjeg ministra policije Dušana Mihajlovića i načelnika Resora javne bezbednosti Sretena Lukića, nakon otkrivanja masovnih grobnica sa telima kosovskih Albanaca u Batajnici kod Beograda i Petrovom Selu nedaleko od Kladova u Srbiji. Zahvaljujući informacijama do kojih je došla policija, prikupljeni su, objasnio je Kostić, dokazi na osnovu kojih je Tužilaštvo za ratne zločine u Beogradu podiglo nekoliko optužnica za ubistva kosovskih Albanaca. Svedok tvrdi da u tim istragama nije pošteđen niko, pa ni najviši policijski zvaničnici, a prikupljeni operativni podaci, kako je rekao, nisu ukazivali na učešće Sretena Lukića u kosovskim zločinima.

Odbrana je iskoristila Kostićevo svedočenje za pobijanje navoda bivšeg vozača srpske policije, koji je u dokaznom postupku optužbe tvrdio da je u proleće 1999. godine po instrukcijama Sretena Lukića u tri navrata sa Kosova prevozio leševe ubijenih Albanaca u Batajnicu i Petrovo Selo, gde su pokopavani u masovne grobnice. Kostić kaže da je i sam kao pripadnik Odseka za ratne zločine uzimao izjave od Božidara Protića, koji je, kako tvrdi, davao "kontradiktorne informacije".

Tužilac je u unakrsnom ispitivanju predočio Protićeve izjave srpskoj policiji i zahtevao od Kostića da ukaže na "kontradiktornosti" o kojima je govorio. Svedok je rekao da one nisu vidljive u zvaničnim izjavama, već u beleškama koje su on i njegove kolege sačinili tokom razgovora sa Protićem. Te beleške, međutim, svedok nije poneo sa sobom u Hag. "Dakle, zvanične izjave koje imamo su smeće, a nezvanične su verodostojne, ali ih nemamo", rezignirano je zaključio predsedavajući sudija Bonomi/Bonomy.

Posle Kostića, svedočenje je počeo bivši načelnik SUP Prizren Miloš Vojnović.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 357

POSLE "OLUJE": Postoji li vojno opravdanja za napad na civile
PITANJE ODGOVORNOSTI: Mudžahedini su bili politički a ne vojni problem
ČETNICI & ČETNICI: Šešelj svojata jedne a odriče se drugih četnika
PARTIJA ŠAHA: Tolimir igra samo na ćirilici