Home



PRST PORED OBARAČA




Nakon što mu je pokazana fotografija koja ga prikazuje sa puškom uperenom u pripadnika OVK koji ispred njega leži na zemlji krvav i sa podignutim rukama, svedok odbrane policijskog generala Sretena Lukića tvrdi da nije ubica

Dragan Milenković, svjedok odbrane Sretena LukićaDragan Milenković, svjedok odbrane Sretena Lukića

Bivši pripadnik 37. odreda Posebnih jedinica policije (PJP) Dragan Milenković zvani Šišarka je lice sa fotografije objavljene u januaru 2007. godine u dnevnom listu "Danas" koja ga prikazuje sa puškom uperenom u pripadnika OVK koji leži na zemlji ispred njega s rukama podignutim u zrak. Kada mu je tokom svjedočenja na suđenju sedmorici bivših policijskih i vojnih zvaničnika Srbije ta fotografija pokazana Milenković je ustvrdio da on nije pucao u zarobljenika, već upravo suprotno. Tvrdi da mu je čak i pomogao tako što mu je dao da pije vode.

Svjedok je u glavnom iskazu naveo da su ta i još nekoliko drugih fotografija koje su takođe pokazane tokom iskaza snimljene u blizini sela Randobrave, nakon jednog "iznenadnog" napada OVK. Pripadnici njegove čete su tom prilikom zarobili dvojicu teško ranjenih Albanaca koje su, kako tvrdi, pokušali spasiti "koliko se moglo" u tom trenutku, ali su obojica uskoro preminuli od rana zadobijenih u borbi.

Kada ga je tužilac u unakrsnom ispitivanju suočio sa iskazima dvojice drugih pripadnika 37. odreda PJP koji su svedočeći na poziv optužbe pod zaštitnim mjerama izjavili da je on pucao u čovjeka sa fotografije, Milenković je rekao da to nije tačno. Da to nije istina, po njemu, pokazuje i sama fotografija na kojoj "se vidi da mu prst nije bio na obaraču, nego pored obarača", te da cijev puške "nije uperena" direktno u zarobljenika.

Svjedok je, takođe, je porekao tužiočeve navode da je drugog ranjenog pripadnika OVK koji je tada zarobljen ustrijelio njegov kolega Dejan Mihajlović. Obojica su, tvrdi, u vrijeme kada su ovi umrli, bili zauzeti organizacijom "kružne odbrane" od napada OVK.

Svjedok je tokom iskaza, takođe, tvrdio da u 37. odredu nije bilo stranih dobrovoljaca, a posebno ne Rusa kako su izjavili neki raniji svjedoci, te da je samo jednom vidio pripadnike Jedinice za specijalne operacije kojom je komandovao Milorad Luković Legija, i to u motelu "Nora" kod Peći. Kaže da su se pripadnici 37. odreda prema civilima i zarobljencima ponašali "lijepo i po zakonu", iako tužilac tvrdi da je glavna zapovijed u svim operacijama policije i vojske bila da zarobljenika ne smije da bude... tačnije, da ih ne treba ostaviti žive. Tome u prilog ide i dio Milenkovićevog iskaza u kojem je rekao da se može sjetiti još samo jednog zarobljenika tokom cijelog perioda provedenog na Kosovu tokom 1998. i 1999. godine.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 355

USPOMENE SA KOSOVA: Foto-album izviđača "Šišarke"
TAČKA MANJE: Delić oslobođen optužbe za silovanja
VLAST ILI POČAST: Gospodski maniri, autoritet i prestiž četničkog vojvode
PREBACIVANJE ODGOVORNOSTI: Kako se brani ministar Boškoski