Home



KAKO JE CNN TUKAO ALBANCE




Svedok odbrane policijskog generala Sretena Lukića tvrdi da je na srpsko-makedonskoj granici video kako novinar CNN udara kosovsku Albanku samo zato što nije htela da pred njegovom kamerom "lažno posvedoči" da ju je sa Kosova proterala policija

Živko Lekoski, svjedok odbrane Sretena LukićaŽivko Lekoski, svjedok odbrane Sretena Lukića

Makedonski državljanin Živko Lekoski je u vreme NATO intervencije na SRJ bio predstavnik jedne srpske firme u Skoplju i po tome se razlikuje od drugih svedoka odbrane policijskog generala Sretena Lukića, koji je sa još šestoricom bivših srpskih političara i generala optužen za zločine na Kosovu 1999. godine. Ono što je, po mišljenu Lukićevih branilaca, preporučilo Lekoskog da svedoči na suđenju "Kosovskoj šestorci" su njegovi susreti sa albanskim izbeglicama koji su sa Kosova bežali u Makedoniju, od kojih je onaj od 27. marta 1999. godine naročito upečatljiv.

Svedok kaže da je tog dana pošao u posetu sestri koja je živela u mestu Blace. Neposredno pre graničnog prelaza između Makedonije i Kosova video je, kaže, dve osobe pored kamere sa oznakom CNN prema kojima je išla grupa albanskih civila. Na pitanje novinara CNN zašto beže, navodno su pogledali u nebo i rekli: "Od NATO bombi". To je, kaže Lekoski, iznerviralo novinara koji je jednoj od žena sa detetom u naručju rekao: "Ne govorite to, recite da bežite od srpske policije". Ona je, međutim, nastavila da ide prema granici, zbog čega ju je, po tvrdnji svedoka, novinar uhvatio za ruku i, pošto se i dalje opirala, udario je. Žena i dete koje je držala u rukama počeli su da plaču, a snimatelj je brzo uključio kameru i snimio uplakane izbeglice, koje su na koncu, po opisu Lekoskog, ipak pristale da u kameru kažu kako ih je sa Kosova proterala srpska policija.

Drugi put, svedok je na istom mestu prešao granicu 14. aprila 1999. godine. Tada je, kaže, načuo deo razgovora između grupe albanskih izbeglica i policajaca koji su pokušavali da ih ubede da se vrate svojim kućama. Nije video da li je ubeđivanje urodilo plodom, ali je pri povratku čuo da je bar deo izbeglica bio neumoljiv i da su prešli u Makedoniju. Prema Lekoskom, policija i vojska nisu odgovorne za oduzimanje i uništavanje dokumenata Albanaca koji su napuštali Kosovo. On, naime, tvrdi da je pri prelaski granice 26. maja 1999. godine video kako vođa jedne izbegličke grupe uzima pasoše svojih sunarodnika, cepa ih i objašnjava im da makedonskoj policiji treba da kažu da su to uradili Srbi.

U kratkom unakrsnom ispitivanju, čulo se da je Lekoski, osim na privrednom planu, sa Srbijom i njenim vlastima sarađivao i na druge načine, što po tužiocu govori o pristrasnosti svedoka. Naime, pre NATO intervencije Lekoski se, po sopstvenom priznanju, kao koordinator Udruženja makedonsko-srpskog prijateljstva u nekoliko navrata sastajao sa predsednikom kosovskog Privremenog izvršnog veća i, po optužbi, članom Zajedničke komande vojske i policije za Kosovo Zoranom Anđelkovićem. Svedok kaže da su razgovarali samo o humanitarnim pitanjima, mada je priznao da je 11. februara 1999. godine na jednoj konferenciji za novinare u Prištini rekao da podržava politiku srpskih i jugoslovenskih vlasti.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 354

SERGE BRAMMERTZ: Novi glavni tužilac - stari prioriteti
"NEPOUZDANI DOKAZI": Branioci "Srebreničke sedmorke" traže oslobađajuće presude
HERCEG BOSNA: Dovoljno dokaza o udruženom zločinačkom poduhvatu