Home



STANIŠIĆ I SIMATOVIĆ PONOVO U HAŠKOM PRITVORU




Bivši šef Državne bezbednosti Srbije Jovica Stanišić i nekadašnji zapovednik Jedinice za specijalne operacije (JSO) Franko Simatović vratili su se u pritvor Tribunala. Predraspravna konferencija 27. februara a suđenje "ubrzo posle toga"

Jovica Stanišić i Franko Simatović u sudnici TribunalaJovica Stanišić i Franko Simatović u sudnici Tribunala

U skladu sa prošlonedeljnim nalogom Pretresnog veća kojim je ukinuta odluka o privremenom oslobađanju optuženih, Jovica Stanišić i Franko Simatović vratili su se u Pritvorsku jedinicu UN u Sheveningenu/Scheveningen – potvrđeno je danas u Tribunalu.

Stanišić i Simatović su u pritvoru Tribunala boravili od transfera u Hag krajem maja 2003. do decembra 2004. godine kada je Žalbeno veće odbacilo žalbu tužilaštva i potvrdilo odluku Pretresnog veća da se bivši šefovi Državne bezbednosti Srbije privremeno oslobode do početka suđenja. Predraspravna konferencija zakazana je za sredu 27. februara 2008. godine a suđenje će, kako je najavljeno, "početi ubrzo posle toga."

Jovica Stanišić i Frenki Simatović se terete za zločine koje su, od leta 1991. do kraja 1995. u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini počinile takozvane “specijalne jedinice Državne bezbednosti (DB) Srbije.” U tu kategoriju, tužilaštvo svrstava sve tajne jedinice i paravojne formacije koje su stvorene “uz pomoć ili od strane DB Srbije, u svrhu izvođenja specijalnih vojnih akcija u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini”. Pored “Crvenih beretki”, Jedinice za specijalne operacije (JSO) i Specijalne antiterorističke jedinice (SAJ), među “jedinice DB Srbije” tužilaštvo uključuje i Arkanove “Tigrove”, zatim “Martićevu policiju” i Miliciju SAO Slavonija, Baranja i Zapadni Srem. Početkom 2006. godine optužnica je proširena i na zločine "Škorpiona" u području Srebrenice, u julu 1995. godine.

Stanišić i Simatović su, prema optužnici, “usmeravali, organizovali, opremili, trenirali, naoružali i delimično finansirali” sve te jedinice koje su, zajedno sa bivšom JNA, Srpskom Vojskom Krajine (SVK) i Vojskom Republike Srpske, kao i paravojnim formacijama iz Srbije, Krajine i Republike Srpske, napadale na gradove i sela u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini i počinile brojne zločine. U pet tačaka optužnice ta dela se kvalifikuju kao zločini protiv čovečnosti i kršenja zakona i običaja ratovanja.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 353

POSEBNE OKOLNOSTI: Kad svjedok neće sudu, onda će sud svjedoku
UKLANJANJE TRAGOVA: Transport leševa pod pratnjom službenog lica
ŠEŠELJ ILI TUĐMAN: Ko je uzbunio i pobunio Srbe u Hrvatskoj?