Home



VOJVODA ŠEŠELJ KAO "IMAGINARNI KOMANDANT"




Pošto je odbačen zahtev za diskvalifikaciju sudije Harhofa, suđenje Vojislavu Šešelju nastavljeno svedočenjem Gorana Stoparića, bivšeg dobrovoljca Srpske radikalne stranke na ratištima u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini

Goran Stoparić, svjedok na suđenju Vojislavu ŠešeljuGoran Stoparić, svjedok na suđenju Vojislavu Šešelju

Suđenje lideru srpskih radikala Vojislavu Šešelju je danas nastavljeno, nakon što je predsednik Tribunala – prihvatajući preporuku tročlane sudijske komisije - odbacio zahtev tužilaštva za izuzeće danskog sudije Frederika Harhofa/Harhoff. Tužilaštvo je, podsetimo, prošle sedmice podnelo takav zahtev zbog činjenice da je sudija Harhof 1993. godine, kao aktivista Helsinškog odbora Danske, učestvovao u uzimanju izjave od jednog od potencijalnih svedoka optužbe u ovom predmetu. Tročlana sudijska komisija je, međutim, zaključilo da je sudija Harhof bio "relativno periferan učesnik" u pripremi izveštaja Helsinškog odbora koji se "tek uzgred dotiče" predmeta Vojislava Šešelja.

Prvi svedok optužbe u nastavku suđenja je Goran Stoparić iz Šida, koji se u jesen 1991. godine kao dobrovoljac Srpske radikalne stranke (SRS) borio najpre u Teritorijalnoj odbrani Slavonije, Baranje i Zapadnog Srema, zatim u jedinici Leva supoderica u Vukovaru i drugim četničkim formacijama angažovanim1992. i 1993. godine u Istočnoj Bosni, da bi "ratničku karijeru" završio u zloglasnim "Škorpionima" u BiH 1995. i na Kosovu 1999. godine. O ratnom putu "Škorpiona" Stoparić je već svedočio u Hagu na suđenju "Kosovskoj šestorki", kao i u dva navrata u Beogradu, a ovo je prvi put da pred sudom govori o događajima u Vukovaru i masakru u Ovčari.

Stoparić je pristupio dobrovoljcima jer je smatrao da je njegov narod ugrožen, u šta su ga uveravali srpski mediji i političari poput Vojislava Šešelja i Vuka Draškovića. Ubrzo nakon "vatrenog krštenja" u borbama za Tovarnik, jedinica TO u kojoj je bio je rasformirana, upućen je u Lipovaču, na kratak kurs borbe u gradskim uslovima. Obuku su vodili izvesni Đovani i još 3-4 iskusna četnika koji, kako ih je opisao, "kao da su izašli iz filmova Veljka Bulajića." Nakon toga raspoređen je u Vukovar, u jedinicu Leva supoderica kojom je komandovao Milan Lančužanin zvani "Kameni", a Stoparić je ubrzo postao komandir voda.

Stoparić je opisao nenajavljenu Šešeljevu posetu dobrovoljcima pred pad Vukovara. Sproveli su ga do prve borbene linije gde je Šešelj "simbolično pucao" u pravcu kuće u kojoj su mogli da budu položaji hrvatskih snaga. "Sam njegov dolazak nas je ohrabrio" – kaže Stoparić. Mada se u to vreme, kako je rekao, "govorilo da je Šešelj naš glavni komandant", Stoparić je to "shvatao imaginarno, pošto je JNA komandovala svim jedinicama, a on je samo organizovao dobrovoljce."

Nakon pada Vukovara Stoparić je, kako kaže, "čuo da su neki zarobljenici ubijeni u Veleprometu", kao i da je u Ovčari došlo do "streljanja širih razmera." Tako je, između ostalog, "čuo" da je pripadnik Leve supoderice sa nadimkom "Topola" od nekog vojnog policajca JNA "dobio" dva zarobljena Hrvata, od kojih je jednog ubio a drugog "poklonio" domaćinu na slavi Svetog Aranđela. Nakon što se saznalo da je "Topola" silovao i bacio u bunar jednu zarobljenu devojku, komandant "Kameni" ga je oterao iz jedinice, ali ga je Stoparić u proleće 1992. godine sreo u Brčkom, gde je komandovao jedinicom dobrovoljaca iz Rume. Prema predraspravnom podnesku tužilaštva, kada su ga obavestili o zločinima "Topole" u Vukovaru, Šešelj je rekao: "Šta ja sad mogu da uradim. Razoružajte čoveka i pošaljite ga kući, umoran je."

Stoparić smatra da je streljanje zarobljenika u Ovčari organizovao Miroljub Vujović, komandant lokalne Teritorijalne odbrane, a da je u tome – bez znanja njihovih pretpostavljenih – učestvovalo i nekoliko pripadnika Leve supoderice. Njegovo svedočenje se nastavlja sutra.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 349

OČAJ I NEMOĆ: Kako su Ujedinjene nacije izgubile glavu i Srebrenicu
NEPRISTRASNOST I/ILI NEUTRALNOST: Da li je prekršaj nahraniti gladne
ČUDOTVORNI GOVORI: Kako je Šešelj pomogao Srbima da progledaju