Home



SUDBINA 13 ZAROBLJENIKA IZ "VRANICE"




Na suđenju bivšim liderima Herceg Bosne svjedok optužbe Amor Mašović opisao susrete sa optuženim Berislavom Pušićem tokom kojih je pokretano pitanje sudbine 13 pripadnika Armije BiH koje je HVO zarobio prilikom napada na komandu Četvrtog korpusa u zgradi "Vranica" u Mostaru 10. maja 1993. godine

Amor Mašović, svjedok na suđenju bivšim čelnicima Herceg BosneAmor Mašović, svjedok na suđenju bivšim čelnicima Herceg Bosne

Amor Mašović, direktor Instituta BiH za nestale osobe je u nastavku svjedočenja na suđenju bivšim liderima bosanskih Hrvata naveo da je na sastancima sa optuženim Berislavom Pušićem, bišim predstojnikom Ureda za razmjenu Herceg Bosne, više puta pokretano pitanje sudbine 13 pripadnika Armije BiH koje je HVO zarobio prilikom napada na komandu Četvrtog korpusa u Mostaru 10. maja 1993. godine.

Optužba je tokom glavnog ispitivanja prikazala video snimak koji prikazuje zarobljene pripadnike Armije BiH neposredno nakon hapšenja. Upravo zbog činjenice što su ti snimci svojevremeno obišli svijet pitanje sudbine zarobljenih vojnika Armije BiH je, kako je naveo Mašović, predstavljalo specifičan problem u odnosima dviju zaraćenih strana.

Mašović tvrdi da mu je Pušić prilikom njihovog prvog susreta 29. decembra 1993. godine rekao da su osmorica zarobljenih vojnika "još uvijek živi" i poručio mu da se o njihovoj sudbini raspita kod Safeta Oručevića, ratnog gradonačelnika Mostara. Kasnije mu je postalo jasno da je Pušić blefirao i da su svi najvjerovatnije mrtvi.

U jednoj drugoj prilici, u julu 1997. godine, u neformalnom razgovoru koji se odvijao na Ženevskom jezeru Pušić je svjedoku rekao kako je spreman dati informacije o "šesnaest pripadnika Armije BiH iz Vranice" u zamjenu za podatke o 21 licu hrvatske nacionalnosti iz Bugojna. Tome, kako kaže, nije pridavao neki poseban značaj sve do pronalaska masovne grobnice kod Mostara iz koje je u maju ove godine eksuhimirano 16 skeletnih ostataka. Prema dosadašnjim rezultatima DNK analize, prema Mašovićevim riječima, nema sumnje da se radi o zarobljnim vojnicima Armije BiH.

Advokat Fahrudin Ibrišimović koji zastupa optuženog Pušića je u unakrsnom ispitivanju ukazao da istraga o ovom slučaju još nije zaključena. Na njegovu konstataciju da se "ne može sa sigurnošću tvrditi" da je u grobnici pronađeno 16 lica, Mašović je odgovorio da to zvanična istraga možda još uvijek nije pokazala, ali da je on u to u potpunosti uvjeren pošto je DNK analizom do sada identifikovano 15 osoba dok se identitet jedne osobe još uvijek utvrđuje.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 345

RATNE RAZMJENE: "Jedan za jednog" ili "svi za sve"
RATNI RASPORED: Vozači kamiona u vrijeme genocida
RATNA PROPAGANDA: Neidentifikovani leteći proglas