Home



ZAKASNELA MISIJA ZBRINJAVANJA STANOVNIŠTVA ŽEPE




Na suđenju oficirima vojske i policije bosanskih Srba, optuženih za zločine u Srebrenici i Žepi, kanadski oficir Luj Fortajn opisao kako je u pratnji generala Gobijara 26. jula 1995. došao u Žepu u misiju "zbrinjavanja stanovništva", koje je već bilo evakuisano iz enklave. Da se ne bi ponovila Srebrenica, general Gobijar insistirao da u svakom autobusu sa ratnim zarobljenicima bude barem jedan vojnik UN

Louis Fortin, svjedok na suđenju oficirima vojske i policije bosanskih Srba optuženim za zločine u SrebreniciLouis Fortin, svjedok na suđenju oficirima vojske i policije bosanskih Srba optuženim za zločine u Srebrenici

Kanadski oficir Luj Fortajn/Louis Fortin je u leto 1995. godine bio pomoćnik francuskog generala Gobijara/Gobillard, komandanta UN u Sektoru Sarajevo, koji je u odsustvu generala Ruperta Smita/Smith do 12. jula vršio dužnost komandanta UNPROFOR u BiH.

U periodu na koji se odnosi optužnica protiv sedmorice oficira vojske i policije bosanskih Srba optuženih za zločine u Srebrenici i Žepi, kanadski oficir je prisustvovao gotovo svim sastancima generala Gobijara sa predstavnicima zaraćenih strana. O tome je vodio detaljne beleške na koje se tužilac u više navrata pozivao, ali se rasprava o sadržaju tih beleški uglavnom vodila bez prisustva javnosti.

U otvorenim delovima rasprave Fortajn je opisao nekoliko susreta sa generalima VRS Mladićem, Tolimirom i Gverom. Na sastanku održanom 11. jula 1995. godine tadašnji načelnik za moral i verska pitanja Glavnog štaba Milan Gvero negirao je bilo kakvu vezu VRS sa napadima na UNPROFOR u enklavama, na koje mu je ukazivao general Gobijar. Izveštaji o takvim napadima su komandi UNPROFOR stizali od jedinica na terenu kao što je bio Holandski bataljon u području Srebrenice.

Krajem jula 1995. godine Fortajn je pratio generala Gobijara u misiji zbrinjavanja stanovništva Žepe, druge zaštićene zone UN. Do njihovog dolaska u Žepu 26. jula evakuacija stanovništva je već bila okončana i u enklavi su ostali još samo ratni zarobljenici. General Gobijar je zahtevao da svaki autobus sa zarobljenicima prati barem jedan vojnik UNPROFOR. "Nismo želeli da se ponovi iskustvo sa Srebrenicom", objasnio je Fortajn. U tom trenutku, tvrdi, "nisu tačno znali šta se dogodilo u Srebrenici", sem što su do njih stizale vesti o hiljadama "nestalih" muškaraca za koje se pretpostavljalo da su "najverovatnije ubijeni".

Fortajn je opisao kako je istog dana, lično od generala Mladića, dobio dozvolu da prisustvuje pregovorima sa predstavnicima Bošnjaka iz Žepe na kontrolnom punktu Ukrajinskog bataljona. Pridružio im se i general Rupert Smit, svedočio je Fortajn identifikujući učesnike sastanka na video snimku prikazanom u sudnici.

Pregovori su se vodili o sudbini oko dve hiljade boraca iz Žepe a Mladić je Bošnjacima nudio sporazum koji je uključivao i garancije UNPROFOR. General Smit je, međutim, upozorio da UNPROFOR ne može pružiti nikakve garancije i savetovao je Bošnjacima da ne potpisuju sporazum. Sledećeg dana jedinice VRS ušle su u Žepu a kanadski oficir je video kako Mladić pred kamerom "jednoj starijoj ženi nudi vodu i čokoladu", dok su srpski vojnici ulazili u kuće "pljačkali i palili".

U nastavku svedočenja Luja Fortajna unakrsno će ispitivati timovi odbrane generala Miletića, Beare i Gvera.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 345

RATNE RAZMJENE: "Jedan za jednog" ili "svi za sve"
RATNI RASPORED: Vozači kamiona u vrijeme genocida
RATNA PROPAGANDA: Neidentifikovani leteći proglas