Home



KAKO JE NESTAO AVDO PALIĆ




Amerikanac Edvard Džozef je od polovine 1992. do jeseni 1996. godine boravio na prostoru bivše Jugoslavije, gde su ga američka vlada ili UNPROFOR angažovali na područjima najžešćih sukoba, uključujući i Srebrenicu i Žepu u julu 1995. Džozef je 27. jula 1995. bio očevidac otmice pukovnika Avde Palića iz baze UNPROFOR

Edward Joseph, svjedok na suđenju sedmorici oficira vojske i policije bosanskih Srba optuženih za zločine u Srebrenici i ŽepiEdward Joseph, svjedok na suđenju sedmorici oficira vojske i policije bosanskih Srba optuženih za zločine u Srebrenici i Žepi

Edvard Džozef/Edward Joseph je na suđenju oficirima vojske i policije bosanskih Srba optuženim za zločine u Srebrenici i Žepi svedočio da je u julu 1995. godine bio stacioniran u Tuzli gde je imao prilike da vidi izbeglice iz srebreničke enklave nakon ulaska Mladićevih snaga.

"Uglavnom su to bile žene s decom", rekao je Džozef opisujući da su mnoge od njih bile "potpuno van sebe", zabrinute za muške članove porodica koji su ostali u Srebrenici. To iskustvo mu je, kaže, pomoglo desetak dana kasnije u Žepi gde je, zajedno sa ukrajinskim kolegom Viktorom Bezručenkom/Bezruchenko, upućen u okviru civilne misije UN u BiH.

U prvom pokušaju da dođu do Žepe Džozef i Bezručenko su 20. jula 1995. uspeli da stignu samo do kontrolnog punkta Ukrajinskog bataljona UN koji su, opisao je svedok, "faktički kontrolisale srpske snage" na čelu sa generalom Mladićem čije je ponašanje bilo "triumfalističko". Mladić im je nakon kratkog susreta naložio da napuste punkt pa su se vratili u Sarajevo, gde su ubrzo započeli pregovori o evakuaciji stanovništva Žepe i razmeni zarobljenika. Srpska strana insistirala je na "proveri" vojno sposobnih muškaraca pre evakuacije, dok su Bošnjaci nastojali da celo stanovništvo evakuišu istovremeno i u pratnji UNPROFOR.

Pet dana kasnije 25. jula 1995. godine Džozef i Bezručenko dobili su od srpskih snaga "zeleno svetlo" za ulazak u enklavu i u narednih nekoliko dana učestvovali su u evakuaciji žena i dece i pregovorima o sudbini muškaraca iz enklave. Evakuaciju je sa srpske strane nadgledao Zdravko Tolimir koji je takođe učestvovao i u pregovorima vođenim na kontrolnom punktu UNPROFOR.

Na video snimku koji je pokazao tužilac, Džozef je identifikovao generale Tolimira i Mladića kao i gradonačelnika Žepe Torlaka i lokalnog lekara, čijeg se imena ne seća. Snimak je, potvrdio je svedok, napravljen na kontrolnom punktu Ukrajinskog bataljona UN, tokom jedne od rundi pregovora na terenu.

U pregovorima je, prema Džozefu, učestvovao i pukovnik armije BiH Avdo Palić koga je takođe identifikovao na video snimku. Opisao ga je kao "čoveka s dignitetom" čijim je držanjem "bez imalo straha u nastojanju da obezbedi sigurnost stanovnika Žepe", bio impresioniran.

Evakuacija stanovništva iz Žepe završena je 27. jula 1995. godine kasno popodne. Džozef je u bazi UNPROFOR zatekao Avdu Palića i dok je pokušavao da uspostavi vezu sa misijom u Zagrebu, u bazu su došla dvojica teško naoružanih srpskih vojnika, "agresivnog ponašanja" zgrabili Palića i odvezli ga u nepoznatom pravcu. Njegov pokušaj da ih spreči ili sustigne nije uspeo.

Sutradan je pozvao generala Mladića koji mu je rekao da je Palić pobegao i da je ubijen". Narednih godina Džozef je nastojao da skrene pažnju međunarodne zajednice na odgovornost koju snosi za nestanak Palića koji je "otet na objektu UNPROFOR, tokom operacija vođenih na teritoriji koju su UN proglasile zaštićenom zonom".

Svedočenje Edvarda Džozefa nastavlja se unakrsnim ispitivanjem od strane branilaca sedmorice optuženih.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 331

U PRISUSTVU UN: Svjedok otmice i nestanka Avde Palića
RATNA DEMOGRAFIJA: Kako je mjenjan etnički sastav Herceg Bosne
MILOŠEVIĆEV MILJENIK: Ko je Momira Bulatovića "zaštitio od Haga"
SARAJEVSKE MAGLE: Završen dokazni postupak generala Miloševića
SUĐENJE U NOVEMBRU: Zašto Šešelj zazire od mrtvog Milana Babića