Home



UHAPSITI SVE OPTUŽENE ZA RATNE ZLOČINE!




Povodom desetogodišnjice početka rata u Bosni i Hercegovini i opsade Sarajeva, Amnesti Internešenel poziva NATO i SFOR da odmah pronađu i uhapse Karadžića i Mladića, a za njima i sve ostale optužene za ratne zločine

"U ime pravde i istine, Radovan Karadžić i Ratko Mladić moraju odmah biti uhapšeni", poziva međunarodna nevladina organizacija Amnesti internešenel/Amnesty International (AI) u najnovijem apelu NATO i snagama SFOR u Bosni i Hercegovini. Otvoreno pismo je objavljeno u povodu desetogodišnjice početka rata u Bosni i Hercegovini i otpočinjanja 44 mjeseca duge opsade Sarajeva. Organizacija podsjeća kako je riječ o tadašnjem političkom i vojnom lideru bosanskih Srba, optuženim od strane Haškog tribunala za genocid i zločine protiv humanosti, učinjene, pored ostalog, i u vrijeme opsade glavnog bosansko-hercegovačkog grada.

Njihovo hitno hapšenje i izvođenje pred Međunarodni sud će, vjeruju u Amnesty International, ubrzati okončanje procesa te tako Tribunal učiniti "efikasnijim i bržim".

"Nema pravde za žrtve sve dok lica osumnjičena za ozbiljna kršenja ljudskih prava stanovnika Sarajeva, budu na slobodi, bilo da je riječ o zapovjednicima ili običnim vojnicima", poručuje AI.

Uz činjenicu kako je u toku proces tek jednom od krivaca za zločine počinjene tokom opsade Sarajeva - generalu vojske bosanskih Srba Stanislavu Galiću, Amnesty International podsjeća kako je srpska opsada glavnog bosansko-hercegovačkog grada odnijela oko 10 hiljada života, nanijela ogromnu materijalnu štetu i bespovratno uništila znatan dio kulturno-istorijskog nasljeđa iz stoljetne tradicije Sarajeva.

Smatrajući izvođenje pred sud svih počinitelja ratnih zločina apsolutnim preduslovom oporavku i pomirenju, Amnesty preporučuje bosansko-hercegovačkim vlastima da osiguraju uvjete u kojima će lokalno sudstvo biti u stanju voditi procese protiv ratnih zločinaca "nepristrasno i profesionalno", pomažući tako i Haškom tribunalu u ispunjenju misije. Tvrdi se kako su neophodne hitne reforme u sudstvu i sudskoj praksi koje neće ostaviti prostora "oprostu" za ratne zločine, kojem je, prema ovoj organizaciji, sve više sklono bosansko društvo: "Oprost znači uskraćivanje prava žrtvama i njihovim najbližim na pravni lijek i odštetu", kaže se u posljednjem saopštenju Amnesty International.

Insistirajući na pravdi koja bi, u ime žrtava, bila dostižna, ova organizacija apeluje na vlasti Bosne i Hercegovine da sve koji su pod sumnjom da su počinili zločine protiv humanosti tokom rata, istražuju i gone,"bez obzira na njihov čin ili etničku pripadnost".


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 97

SUĐENJE SLOBODANU MILOŠEVIĆU: Da li su kosovski spomenici rušeni iz vazduha ili sa zemlje?
SUĐENJE "TUTI" I "ŠTELI": Tutina odbrana dokazuje da je Herceg-Bosna bila "akt samoodbrane"
HOLANDSKI INSTITUT ZA RATNU DOKUMENTACIJU: Izvještaj o "nemogućoj misiji" u Srebrenici
SUĐENJE GENERALU GALIĆU: Masakr na fudbalskoj utakmici u Sarajevu
SUĐENJE SLOBODANU MILOŠEVIĆU: Kosovska ubistva koja su prethodila NATO bombama