Home



MILOŠEVIĆ JE SVE ZNAO I O SVEMU ODLUČIVAO




Poznati kosovski novinar i izdavač Veton Suroi svedočio o utiscima koje je, o optuženom Slobodanu Miloševiću, stekao u njihovom prvom susretu maja 1998. u Belom dvoru u Beogradu, kao i o ponašanju jugoslovenske delegacije na pregovorima u Rambujeu februara 1999.

Veton Suroi, svjedok na suđenju Slobodanu MiloševićuVeton Suroi, svjedok na suđenju Slobodanu Miloševiću

Slobodan Milošević je bio dobro informisan o svemu što se događalo na Kosovu, a njegovi najbliži saradnici su morali da se s njim konsultuju pre nego što bi doneli neku važniju odluku.

Bila bi to, u najkraćem, suština današnjeg svedočenja kosovskog novinara i izdavača Vetona Suroija na suđenju Slobodanu Miloševiću. Do prvog zaključka, o Miloševićevoj informisanosti, Suroi je došao tokom razgovora koje je 15. maja 1998. u Beogradu, kao član delegacije kosovskih Albanaca, vodio sa tadašnjim predsednikom Jugoslavije.

Veton Suroi je, u tom razgovoru, pokrenuo pitanje porodice Adema Jašarija, čijih je šezdesetak članova - uključujući i žene i decu - ubijeno u sukobu sa policijom početkom marta 1998. Milošević je, tvrdi svedok, odgovorio da je Jašari bio kriminalac i da je "sam pobio svoju porodicu", na šta ga je Suroi pitao zašto ne dozvoli da tim međunarodnih forenzičara istraži šta se zaista dogodilo i tako - ako se utvrdi da su se žrtve međusobno poubijale - skine krivicu sa srpske policije.

Na pitanje tužioca da li je stekao utisak da je Milošević informisan o tome šta se dogodilo sa porodicom Jašari, Suroi je odgovorio potvrdno i dodao: "Objasnio nam je sve detalje o tome kako je, po njemu, ta operacija izvedena i izgledalo je da veruje da govori istinu."

Do drugog zaključka - da se ni najbliži Miloševićevi saradnici ne usuđuju da donose odluke bez konsultacija s njim - Veton Suroi je došao tokom pregovora u Rambujeu, u kojima je učestvovao kao član delegacije kosovskih Albanaca. Suroi je opisao da članovi srpske delegacije, "izuzimajući trojicu-četvoricu iz najužeg kruga optuženog, nisu bili svesni o čemu se tu uopšte radi...", a da je ubrzo postalo jasno da ni oni iz najužeg kruga (Nikola Šainović, Ratko Marković, Vladimir Štambuk i Milan Milutinović) "nisu došli tu da pregovaraju, već i da ometaju pregovore."

Mada je bilo dogovoreno da do kraja pregovora niko ne napušta Rambuje, međunarodni posrednici su u jednom trenutku dozvolili Šainoviću da ode u Beograd i konsultuje se sa Miloševićem, "pošto je on taj koji donosi odluke." Na kraju pregovora, predsednik Srbije Milan Milutinović je međunarodnim posrednicima rekao da "on o ni o čemu ne odlučuje", već da odluku mora da donese "njegov šef u Beogradu."

Ako je tokom svog prvog susreta sa Miloševićem, maja 1998. u Belom Dvoru, Suroi bio "iznenađen toplinom i bliskošću s kojom je optuženi pozdravio članove delegacije", njihov drugi, današnji susret u haškoj sudnici nije protekao u takvoj atmosferi.

U unakrsnom ispitivanju, Milošević je ponovio svoje poznate teze o "širokim pravima" kosovskih Albanaca, neograničenoj slobodi štampe, nepostojanju političkih zatvorenika u Srbiji i terorističkim aktivnostima OVK i njenih lidera na čelu sa Hašimom Tačijem/Hashim Thaci. Suroi se, međutim, nije dao zastrašiti Miloševićevim isledničkim stilom ispitivanja i ostao je pri tezama iznetim u prethodnoj izjavi tužilaštvu i u današnjim odgovorima na pitanja tužioca. A naročito pri zaključcima zbog kojih ga je tužilaštvo pozvalo da svedoči: da je Milošević sve znao i o svemu odlučivao.

Unakrsno ispitivanje Vetona Suroija nastaviće se sutra ujutro.

Mirko Klarin


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 98

SVEDOČENJE VETONA SUROIJA: Šta je Milošević znao i o čemu je odlučivao?
SUĐENJE ZA GENOCID U PRIJEDORU: Počelo suđenje dr Milomiru Stakiću
SUĐENJE "TUTI" I "ŠTELI": Ko je rušio mostarske spomenike kulture
SUĐENJE GENERALU GALIĆU: Masakr u redu za vodu u sarajevskom naselju Dobrinja
SLUČAJ BRĐANIN-TALIĆ: Teror banjalučkog "crvenog kombija"
SUĐENJE SLOBODANU MILOŠEVIĆU: Da li je jugoslovenski oficir odao vojne tajne neprijatelju?