Home



DŽORDAN GASI SARAJEVO




Bivši američki marinac i sarajevski vatrogasac opisuje trogodišnju službu u protivpožarnoj brigadi UN u Sarajevu i jedan od snajperskih incidenata navedenih u optužnici protiv Dragomira Miloševića.

John Jordan, svjedok na suđenju Dragomiru MiloševićuJohn Jordan, svjedok na suđenju Dragomiru Miloševiću

Bivši američki marinac Džon Džordan/John Jordan kaže da je u novembru 1992. godine, sa nekolicinom kolega iz nevladine organizacije GOFRS (Global Operations Fire Rescue Service), "naivno" došao u Sarajevo sa namerom da izvesno vreme pomogne gradskim vatrogascima. Međutim u Sarajevu je, sa kraćim prekidima, ostao sve do oktobra 1995. godine.

Džordan je uspostavio multinacionalnu vatrogasnu brigadu koja je od sredine 1993. godine ušla pod okrilje UN kao Hitna protivpožarna služba. Sledili su, kaže svedok, "američku a ne evropsku tradiciju” tako da "nisu nikada rekli ne", već su, pored gašenja požara, pružali hitnu medicinsku pomoć lokalnom stanovništvu, dopremali namirnice i vodu, učestvovali u prikupljanju tela poginulih i u razmeni zarobljenika. Pomoć je, bez razlike, pružana kako bosanskoj tako i srpskoj strani, rekao je svedok na suđenju generalu Dragomiru Miloševću, optuženom za snajpersku kampanju i granatiranje Sarajeva.

Tokom njegovog svedočenja, u sudnici su emitovana četiri video snimka na kojima su prikazani Džordan i članovi njegovog tima kako gase požare u Sarajevu, potom u akciji spašavanja dece iz ruševina granatirane kuće i prilikom ukazivanja pomoći porodici dečaka usmrćenog na pešackom prelazu u blizini sarajevskog Muzeja.

Svedok nije prisustvovao tom događaju ali se seća da je bio lep dan što je, po njegovim rečima, značilo da su "snajperi biti aktivni". Pre nego što je pogođen hicem koji je, po rečima svedoka, ispaljen iz zgrade pod kontrolom bosanskih Srba, ubijeni dečak je tražio bombonu od člana Džordanovog tima koji se tu zatekao. Sledećeg trenutka, dečak je bio mrtav a njegova majka ranjena. I sam Džordan je u novembru 1994. godine pogođen u prsa snajperskim hicem koji je, tvrdi, došao sa srpskih položaja.

Braniteljica Dragomira Miloševića je u unakrsnom ispitivanju ukazivala da je Džordan učinio nekoliko "nedozvoljenih radnji" u Sarajevu: došao je bez odobrenja bosanskih vlasti, neovlašćeno je nošio oružje sa nišanom, učestvovao je u antisnajperskom delovanju iako je to bio zadatak francuskog bataljona UN te je smatrao da može bez sudskog naloga da vrši hapšenja.

Džordan je odgovorio da je "njihova misija bila da zaštite ljude" i da su na mestima požara koja su bila izložena vatri "morali da nose oružje". Takođe je dodao da nije hapsio u Sarajevu ali da bi to sigurno uradio da je utvrdio ko je izazvao požar. Svedok je takvo hapšenje uporedio sa "građanskim hapšenjem".


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 310

KAPETAN PROTIV GENERALA: Sudjenje kao nastavak rata
TOTALNO PORICANJE: Da li se masakr na Markalama uopšte dogodio?
POLJA SMRTI: Dječak na srebreničkom stratištu
BIH protiv SCG: U očekivanju presude Medjunarodnog suda pravde