Home



FOTOGRAFIJE LOGORAŠA IZ DRETELJA I HELIODROMA




Nermin Malović koji je 28. avgusta 1993. godine snimio fotografije logoraša iz Dretelja i Heliodroma u Grabovici, novi je svjedok optužbe na sudjenju bivšim čelnicima Herceg Bosne

Nermin Malović, svjedok na suđenju šestorici bivših čelnika Herceg BosneNermin Malović, svjedok na suđenju šestorici bivših čelnika Herceg Bosne

Na sudjenju šestorici bivših lidera bosanskih Hrvata svjedoči fotograf Nermin Malović koji je 28. avgusta 1993. godine na platou Hidroelektrane u selu Grabovica, nadomak Jablanice, napravio seriju fotografija logoraša upravo oslobodjenih iz logora Dretelj i Heliodrom.

Malović je u vrijeme kada su fotografije snimljene radio kao fotograf u preš službi 44. brdske brigade Armije BiH. Jedan dio snimaka iz ratnog perioda, medju kojima su i fotografije iz Grabovice, Malović je zadržao u svojoj ličnoj dokumentaciji. Od preko stotinu fotografija koje je Malović predao istražiteljima Tribunala u sudnici je pokazano samo dvadesetak.

Na fotografijama se pored logoraša vidi i izvjestan broj civila, uglavnom žena, djece i starijih muškaraca. Na zahtjev da objasni njihovo prisustvo medju logorašima svjedok je rekao da se radi o protjeranim civilima muslimanske nacionalnosti sa područja Hercegovine koji su se na putu ka teritoriji pod kontrolom Armije BiH pridružili koloni logoraša.

Osim fotografija tokom glavnog ispitivanja prikazan je i video snimak emitovan na RTL koji je snimila jedna strana novinarka koja je tog dana s Malovićem bila u Grabovici.

Na video snimku, kao i na fotografijama, logoraši iz Dretelja i Heliodroma izgledaju krajnje izmučeno i iscrpljeno. Svjedok je naveo da je bilo očigledno da su logoraši bili u vrlo lošem psihičkom stanju. Iz razgovora sa nekima od njih svjedok je saznao da su bili izloženi prebijanjima i drugim vrstama fizičkog zlostavljanja. Tragovi takvog postupanja prema logorašima uočljivi su i na nekim od prikazanih fotografija.

Odbrana je tokom unakrsnog ispitivanja osporavala kredibilitet svjedoka jer je 1994. godine, dok je još bio u službi Armije BiH, istovremeno kao prevodilac radio za mirovne snage UN. Svjedok je potvrdio da je radio i kao prevodilac, ali je odlučno negirao tvrdnje advokata Jadranka Prlića Majkla Karnavasa /Michael da je svojim nadredjenima u Armiji BiH prenosio informacije iz Unprofora.

Advokati odbrane su takodjer tvrdili da je svjedok tokom rata suradjivao sa stranim novinarima ne zato jer im je želio pomoći nego kako bi im omogućio da zabilježe i pokažu javnosti ono što je Armija BiH “željela” a ne ono što se “zaista dogadjalo”. Svjedok je, medjutim, negirao da je stranim novinarima davao "cenzurisane" ili pristrasne informacije o onome što se dogadjalo u Bosni i Hercegovini.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 310

KAPETAN PROTIV GENERALA: Sudjenje kao nastavak rata
TOTALNO PORICANJE: Da li se masakr na Markalama uopšte dogodio?
POLJA SMRTI: Dječak na srebreničkom stratištu
BIH protiv SCG: U očekivanju presude Medjunarodnog suda pravde