Home



STATISTIKOM PROTIV "KOSOVSKE ŠESTORKE"




Američki statističar Patrik Bol objašnjavao nalaze statističke analize po kojoj se broj izbeglih i ubijenih kosovskih Albanaca povećavao u vreme pojačanih aktivnosti vojske i policije, a bio "sveden na nulu" kada je jugoslovenska vlada objavila jednostrani prekid vatre.

Patrick Ball, svjedok na suđenju šestorici srpskih zvaničnika optuženih za zločine na KosovuPatrick Ball, svjedok na suđenju šestorici srpskih zvaničnika optuženih za zločine na Kosovu

Kada je pre pet godina svedočio na suđenju Slobodanu Miloševiću, američki sociolog i statističar Patrik Bol/Patrick Ball je tvrdio da su vazdušni udari NATO i vojne akcije OVK "imali vrlo malo ili nimalo" efekta na kretanja stanovništva i ubistva na Kosovu. O toj korelaciji je govorio i danas na suđenju šestorici srpskih zvaničnika optuženih za zločine na Kosovu, a njegov izveštaj i dopune koje je u međuvremenu napravio su uvedeni u dokaze.

Bol je potvrdio da, suprotno tezi koju su zagovarale srpske vlasti, delovanja NATO i OVK nisu bili uzrok kretanja stanovništava i ubistava na Kosovu tokom rata 1999. godine. Naprotiv, rezultat njegove statističke analize je da se broj izbeglih i ubijenih kosovskih Albanaca povećavao i smanjivao srazmerno obimu aktivnosti srpskih snaga bezbednosti. Opisao je tri faze, odnosno talasa, masovnih kretanja izbeglica i ubistava. Prvi talas se dogodio u periodu od kraja marta do početka aprila, drugi sredinom aprila, a treći u prvih deset dana maja. Na suđenju Slobodanu Miloševiću, svedok je rekao da je u danima kada je bilo najviše izbeglica bilo i najviše ubistava, na osnovu čega bi se, po njemu, moglo zaključiti da su ubistva korišćena da bi se podstaklo iseljavanje.

Uticaj ponašanje vojske i policije na kretanje izbeglica i broj ubistava Bol je ilustrovao opisom situacije na Kosovu od 6. do 10. aprila 1999. godine kada je jugoslovenska vlada zbog uskršnjih praznika objavila prekid vatre. Tokom tog "jednostranog primirja" je, kaže svedok, kretanje izbeglica i broj ubijenih kosovskih Albanaca "sveden na nulu", ali se to promenilo po okončanju uskršnjih praznika. Masovni pokreti stanovništva i ubistva dostigli su vrhunac 18. aprila. Bol pojašnjava da to ne mora da znači da su vlasti bile "agent" odnosno izvršilac zločina na Kosovu, ali predstavlja "koincidenciju koja može biti od značaja pri utvrđivanju istine".

Branilac generala Dragoljuba Ojdanića je svedoka suočio sa tvrdnjom da se broj izbeglica smanjio zbog odluke vlasti da od 6. do 10. aprila zatvore granice. Svedok odgovara da on "nije radio analizu prelazaka granica" već kretanja stanovništva koje je moguće i bez prelaženja granice. Podsetio je i da ubistva albanskih civila na Kosovu nisu imala veze sa zatvaranjem granice, a i ona su prestala tokom tih pet dana "primirja".

U nastojanju da svedoka prikaže pristrasnim, Ojdanićev branilac Norman Sepenak /Sepenuk je sudskom veću predočio jedan Bolov govor iz jula 2001. godine u kojem kaže da je srećan što se "jedan od najgorih ljudi na svetu" konačno našao u pritvoru i što će mu se suditi. "Ne znam na koga sam tada mislio, možda na Pinočea", bila je prva Bolova reakcija, ali zatim se složio sa braniocem da se te reči odnose na Miloševića, dodavši da se izveštaj koji je potpisao "bavi statistikom", a ne njegovim "ličnim osećanjima".

Unakrsno ispitivanje Patrika Bola biće završeno sutra.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 310

KAPETAN PROTIV GENERALA: Sudjenje kao nastavak rata
TOTALNO PORICANJE: Da li se masakr na Markalama uopšte dogodio?
POLJA SMRTI: Dječak na srebreničkom stratištu
BIH protiv SCG: U očekivanju presude Medjunarodnog suda pravde