Home



PARLAMENT GLASA O ISTRAZI O SREBRENICI




Stranke u Donjem domu nizozemskog parlamenta ne protive se pokretanju istrage o misiji njihovih vojnika u Srebrenici - Predloženo da tokom jeseni parlament sasluša oko 35 svjedoka, među kojima najodgovornije političke i vojne dužnosnike

Nizozemski parlament danas odlučuje hoće li i na koji način provesti istragu o misiji svojih vojnika u Srebrenici. Komisija, koju je proteklog tjedna imenovao parlament da utvrdi teme buduće parlamentarne istrage, predložila je da se tokom jeseni ispitaju najodgovorniji dužnosnici iz kabineta premijera Ruda Lubersa/Ruud Lubbers i Vima/Wim Koka o okolnostima slanja Nizozemskog bataljuna u Srebrenicu 1993., o njihovoj misiji do jula 1995., o padu enklave u julu 1995, kao i o događajima koji su uslijedili nakon ulaska snaga Ratka Mladića u "zaštićenu" zonu UN.

Svrha te istrage je da parlament donese definitivne političke zaključke o odgovornosti za događaje u Srebrenici, nakon što je problem nizozemskog angažmana u toj "zaštićenoj enklavi UN" analiziralo više vladinih i ne-vladinih tijela. Izvještaj Nizozemskog instituta za ratnu dokumentaciju (NIOD), objavljen prije dva tjedna, izazvao je ozbiljne potrese koji su kulminirali kolektivnom ostavkom vlade sadašnjeg premijera Wima Koka, čime je vlada preuzela svoj dio političke odgovornosti za loše pripremljenu misiju zaštite enklave, kao i ostavkom zapovjednika kopnene vojske.

Niti jedna od stranaka u nizozemskom parlamentu nije se protivila pokretanju parlamentarne istrage, ali su neki zastupnici upozoravali da ne treba ponavljati istrage koje su već obavili nezavisni NIOD i vladina "Bakkerova komisija", već da njihovi nalazi trebaju biti dopunjeni dodatnim činjenicama. Parlamentarna debata je u toku a izjašnjavanje zastupnika se očekuje večeras.

Donji dom parlamenta bi - prema danas iznesenim prijedlozima - u šest tjedana rada saslušao oko 35 osoba na sjednicama otvorenim za javnost. Među svjedocima bili bi najodgovorniji dužnosnici tadašnje vlade i vojnog vrha. Neki su zastupnici danas predložili da se kao svjedoci pozovu i članovi obitelji srebreničkih žrtava, kao i glavni tajnik UN Kofi Annan.

Budući da zasad nije bilo ozbiljnih prigovora pokretanju istrage, Donjem domu parlamenta preostaje da utvrdi precizan zadatak i mandat istrage, kao i parlamentarce koji će istragu voditi.

Vjera Bogati


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 99

SUĐENJE SLOBODANU MILOŠEVIĆU: Svjedoka nema ko da pita šta je preživio
HAŠKI TRIBUNAL: Predaja i izjašnjavanje Dragoljuba Ojdanića
SUĐENJE ZA GENOCID U BOSANSKOJ KRAJINI: "Čišćenje" suda u Sanskom Mostu
SUĐENJE GENERALU GALIĆU: Sreća u nesreći Eldara Hafizovića
SUĐENJE SLOBODANU MILOŠEVIĆU: Kupovanje pravde u Miloševićevoj Srbiji