Home



ZAŠTO BEOGRAD NE DAJE DOKUMENTE SVOM GENERALU?




Odbrani generala Sretena Lukića naloženo da konkretnije formuliše zahteve kojima od Republike Srbije traži dokumenta od značaja za odbranu optuženog. Tek nakon toga, Veće će razmotriti da li će vladi Srbije izdati obavezujući nalog za dostavljanje traženih dokumenata

Iain Bonomy, sudija TribunalaIain Bonomy, sudija Tribunala

Veće sudije Ijena Bonomija/Iain Bonomy koje će od sledeće sedmice suditi šestorici srpskih političkih, vojnih i policijskih zvaničnika optuženih za zločine na Kosovu 1999. godine, naložilo je odbrani generala Sretena Lukića da ažurira i konkretnije formuliše zahteve kojima od Republike Srbije traži dokumenta od značaja za odbranu optuženog.

Predstavnik Republike Srbije Vladimir Cvetković je na današnjoj raspravi ukazao da je Srbija do sada dostavila odbrani 45.000 stranica ali da se Nacionalni savet za saradnju s Tribunalom suočava sa poteškoćama u "lociranju dokumenata" jer su zahtevi odbrane "često preširoki i međusobno se poklapaju". Na pitanje sudije Bonomija zbog čega nisu dostavljeni dokumenti kojima je Nacionalni savet već ušao u trag, Cvetković je odgovorio da je "za tako nešto potrebno odobrenje Vlade Srbije" koja je, od maja, kada su dokumenti pronađeni, prvi put zasedala danas. Ako pitanje tih dokumenata bude danas na dnevnom redu Vlade, oni bi pred odbranom mogli da budu već u ponedeljak, zaključio je Cvetković.

Poučen iskustvom sa suđenja Slobodanu Miloševiću, sudija Bonomi je upozorio predstavnika Srbije da mu "sve ovo liči na izbegavanje obaveze saradnje sa sudom" i da je Srbija u prošlosti već ispoljila takve sklonosti. Razlika je samo u tome što je u slučaju Milošević dokumente tražilo tužilaštvo, dok ih sada traži optuženi, primetio je sudija Bonomi.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 285

POVRATAK BILJANE PLAVŠIĆ: Loše relacije i neprijatni poslovi
"PODEBLJAVANJE KIFLE": Svedočenje Tuđmanovog intimusa
SREBRENICA III: Ponovno izjašnjavanje generala Gvera i Miletića
BEZ POPUSTA: Martiću ostaju sve tačke optužnice
ELEKTRONSKI DOKAZI: Kako je Šešelj ušao u istoriju pravosuđa