Home



DEL PONTE NEMA INFORMACIJA ŠTA SE (AKO IŠTA) RADI U BEOGRADU




Zajednička konferencija za novinare glavne tužiteljice Tribunala i slovenačkog šefa diplomatije. Rupel "ne pamti kada je pozicija Srbije bila gora" i smatra da "srpski prijatelji nisu svesni ozbiljnosti situacije" u kojoj su se našli nakon prekida pregovora sa EU zbog neispunjenog obećanja da će isporučiti Ratka Mladića

Carla Del PonteCarla Del Ponte

Glavna tužiteljica Haškog tribunala "nema nikakvih informacija o tome da li vlasti u Beogradu ulažu nove napore" da bi rešile slučaj Ratka Mladića, ali se ipak "nada da će pritisak Evropske unije doneti rezultate."

Karla/Carla del Ponte je to izjavila na kratkoj konferenciji za novinare, nakon razgovora sa slovenačkim šefom diplomatije Dimitrijem Rupelom koji je jutros posetio Tribunal. I u razgovorima sa glavnom tužiteljicom i na konferenciji za novinare slovenački ministar je izrazio "zabrinutost zbog situacije u Srbiji", ukazujući da "ne može da prenaglasi probleme" s kojima se ta zemlja suočava. Nakon što je EU suspendovala pregovore za zaključivanje sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, "pozicija Srbije se bitno pogoršala", rekao je Rupel i dodao da "ne pamti kada je ta pozicija bila gora nego što je sada", kada se Beograd suočava sa nekoliko "velikih izazova" kao što su referendum u Crnoj Gori, razgovori o budućem statusu Kosova i prekid pregovora sa EU. Slovenački ministar smatra da "srpski prijatelji nisu svesni ozbiljnosti situacije." Međutim, i on se, ipak, nada da će "isporučiti ono što su obećali" jer bi u tom slučaju "njihova pozicija bila hiljadu puta jača."

Jedino pitanje koje je na konferenciji za novinare upućeno slovenačkom šefu diplomatije odnosilo se na "aferu Holmec", odnosno tvrdnje da je na tom graničnom prelazu u junu 1991. godine hladnokrvno ubijeno nekoliko regruta JNA, čime je "počinjen prvi ratni zločin" na prostorima bivše Jugoslavije. Ukazujući da o tome "nema mnogo da kaže", Rupel je dodao da je o "slučaju Holmec" vodio prepisku sa ministrom spoljnih poslova SCG Vukom Draškovićem, kome je poslao imena navodno ubijenih vojnika nakon čega je utvrđeno da su oni živi. Rupel "žali" što su tu "izmišljenu priču" lansirali slovenački građani koji, kako je rekao, "nastoje da negiraju progres Slovenije i ono što je distancira od Srbije i Hrvatske."

Na redovnom brifingu nakon zajedničkog nastupa glavne tužiteljice i slovenačkog ministra, predstavnik za štampu Tribunala Kristijan Šartije/Christian Chartier je rekao da Sekretarijat suda još nije dobio zvanično razjašnjenje "slučaja Zelenović", koje je krajem aprila zatraženo od vlasti Ruske Federacije. Zelenović, optužen za silovanja u Foči je, podsetimo, u avgustu prošle godine uhapšen u Sibiru i Tribunal je tražio njegovo izručenje, da bi krajem aprila iz štampe saznao da je begunac oslobođen iz ruskog pritvora. Pošto nije dobio odgovor na prvu, Sekretarijat Tribunala je ovih dana uputio ruskim vlastima novu notu kojom traži razjašnjenje Zelenovićevog statusa nakon oslobađanja iz pritvora.

U tužilaštvu, kako saznajemo, ne bi bili iznenađeni ako bi Zelenović ovih dana "osvanuo" u Republici Srpskoj i saopštio da želi da se "dobrovoljno preda" Tribunalu.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 278

HERCEG-BOSNA: Put do "Velike Hrvatske" i simfonijskog orkestra
POPRAVKE KUTILJEROVE MAPE: Kako je Krajišnik ispravljao "krive Drine"
PUKOVNIK PROTIV PUKOVNIKA: Međusobno optuživanje oficira bivše JNA
GEOFFREY NICE: Završni intervju umesto završne reči