Home



IZBACITE, ZAPALITE I PROTERATE




Britanski novinar u svom šestom svedočenju u Tribunalu opisao kako je izveštavajući za londonski Gardijan pratio raspad hrvatsko-muslimanskog savezništva u Herceg Bosni

Edward Vulliamy svjedoči u TribunaluEdward Vulliamy svjedoči u Tribunalu

Britanski novinar Edvard Vulijami/Edward Vulliamy po šesti put se našao na klupi za svedoke u Tribunalu, ovog puta kao svedok optužbe na suđenju šestorici čelnika Herceg Bosne - Jadranku Prliću, Milivoju Petkoviću, Bruni Stojiću, Slobodanu Praljku, Valentinu Ćoriću i Berislavu Pušiću. Prethodno je svedočio na suđenju Tihomiru Blaškiću i u četiri predmeta koji su se bavili prijedorskim logorima (Tadić, Kovačević, Stakić i Sikirica i ostali).

Vulijami je početkom avgusta 1992. godine bio u maloj grupi zapadnih novinara koji su uspeli da obiđu zloglasne prijedorske logore a opisi i slike Omarske i Trnopolja tada su obišle svet. Neposredno nakon toga, svedočio je danas Vulijami, prihvatio je izazov Nikole Koljevića jednog od tadašnjih lidera bosanskih Srba, koji je zapadne novinare pozvao da potraže i logore u kojima su bili zatočeni Srbi, među kojima je pomenuo i Čapljinu.

Preko Mađarske i Zagreba stigao je do Čapljine i zajedno sa reporterom agencije AP je 13. ili 14. avgusta 1992. godine od lokalnog zapovednika HOS Milana Dedakovića, dobio dozvolu da poseti logor za koji je tek kasnije saznao da se zove Dretelj.

"Zatočenici su bili Srbi različite starosne dobi", svedočio je Vulijami i opisao da im je bilo dozvoljeno da sa nekima od njih razgovaraju ali samo u prisustvu zapovednika logora koji je bio "očigleno nezadovoljan" njihovim dolaskom. Podsećajući na svoja iskustva iz Omarske, Vulijami je opisao da su zatočenici Dretelja bili u vrlo lošem stanju ali bez tragova nasilja. Bili su izloženi "izuzetnom nemaru i ponižavajućim ritualima, kao što je strogo propisani način sedanja, ustajanja i zahvaljivanja", rekao je svedok.

Posebno zastrašujuće i zbunjujuće za britanskog novinara bilo je otkriće zgrade u okviru logora gde je video veliki broj zatočenih žena. Na njihov zahtev da obiđu i tu zgradu, svedočio je Vulijami, savetovano im je da "na tome ne insistiraju" i zaprećeno da te žene "ne pominju u svojim izveštajima ako žele da ostanu živi".

Britanski novinar je, na osnovu onoga što je video u Vitezu, Mostaru, Prozoru i Travniku u narednih dva meseca zaključio da je hrvatsko-muslimansko savezništvo na području Herceg Bosne propalo. Bio je svedok borbi u Travniku i Vitezu a kada je u drugoj polovini oktobra 1992. saznao za ultimatum HVO da se Muslimani razoružaju ili stave pod njihovu komandu, otišao je u Mostar, a zatim u Prozor.

Bio je, ponovo, zaprepašćen onim što je zatekao. Na prilazima Prozoru video je veliki broj vojnika, a na uzvišenjima oko grada ukopane topovske položaje. Glavna ulica je bila "razvaljena", svuda su se videli tragovi granatiranja, gotovo svaka peta kuća je bila spaljena a vojnici su pljačkali trgovine. U događajima u Prozoru Vuljami je prepoznao "obrazac etničkog čišćenja" koji je prethodno, kao ratni izveštač, video u akcijama srpskih snaga u istočnoj Hrvatskoj i severozapadnoj Bosni, obrazac koji je pred sudom ovako sažeo: "Izbacite ih, zapalite ih i proterate ih!"

Svedočenje Eda Vulijamija će se nastaviti sutra.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 277

PRESUDA RAJIĆU: Kazna kao nagrada za priznanje i pokajanje
HERCEG-BOSNA 1993.: Kad saveznici postanu neprijatelji
POLICAJCI I TERITORIJALCI NA OVČARI: Brigo moja pređi na drugoga
KARADŽIĆEV I KRAJIŠNIKOV MODEL: Sjedinjene Bosanske Države
BIH PROTIV SCG: Rasprava završena - presuda neizvesna