Home



IMA LI UBISTVA AKO NEMA SVEDOKA?




Ruski pukovnik Aleksandar Černjecki svedoči o granatiranju doline Cetine i područja Strmice, kao i o pljačkanju i paljenju kuća u Kninu i “operaciji čišćenja u dolini Plavno” koja je za cilj imala “potragu za preostalim vojnicima Srpske vojske Krajine”

Alexander Tchernetsky, svjedok na suđenju Gotovini, Čermaku i MarkačuAlexander Tchernetsky, svjedok na suđenju Gotovini, Čermaku i Markaču

Kao član i vođa tima vojnih posmatrača UN, ruski pukovnik Aleksandar Černjecki/Alexander Tchernetsky je, uoči operacije “Oluja”, imao zadatak da “beleži kršenja i prekid vatre te prati i nadgleda bezbednost hrvatskih manjina u Krajini”. Kada je u julu 1995. godine počelo granatiranje doline Cetine, misija vojnih posmatrača se promenila i oni su nastojali da zaštite srpske seljane u tom području.

U dve izjave istražiteljima tužilaštva koje su uvedene u dokaze na suđenju hrvatskim generalima Gotovini, Čermaku i Markaču, Černjecki je opisao granatiranje civilnih objekata u dolini Cetine i području Strmice kao i pljačkanje i paljenje kuća u Kninu. Černjecki je u glavnom ispitivanju rekao i da je u jednoj napuštenoj kući, nedaleko od kancelarije vojnih posmatrača u Kninu, pronašao leševe dvojice muškaraca ubijenih iz vatrenog oružja.

Odgovarajući na pitanja tužioca, ruski pukovnik je objasnio šta je podrazumevao pod “operacijom čišćenja u dinarskom lancu i dolini Plavno” o kojima je dao izjavu istražiteljima. Rekao je da su, nakon Oluje, hrvatski vojnici “blokirali cela područja i naredili stanovništvu da ostanu u svojim naseljima jer će svako ko bude van mesta u kojem živi biti likvidiran”. Potom su, rekao je svedok, “pročistili područja u potrazi za preostalim vojnicima Srpske vojske Krajine”.

Pošto je u izjavi istražiteljima naveo ubistvo jednog čoveka tokom operacije čišćenja koju je Hrvatska vojska sprovodila u dolini Plavno, branilac generala Markača je zatražio od Černjeckog da precizno identifikuje počinioce ubistva. “Pripisati ubistvo neimenovanog čoveka bilo kojim hrvatskim snagama je čista spekulacija”, ocenio je branilac. Černjecki se saglasio da “nema svedoka ubistva niti dokaza da je tog čoveka ubila bilo koja jedinica Hrvatske vojske ili specijalne policije”.

Markačev branilac je takođe sugerisao da neki od incidenata o kojima je Černjecki svedočio nisu navedeni u izveštajima vojnih posmatrača, a da su pojedini događaji koji su se odigrali u periodu od nekoliko dana navedeni u istom izveštaju, pa se stiče utisak da su se svi dogodili istog dana što je, po odbrani, “krivljenje istine i navođenje na krivi put”. Branilac generala Čermaka je nastojao da ukaže da u Kninu nije spaljeno “više kuća” već “ samo jedna” i to 17. avgusta 1995. godine ali je Černjecki rekao da “insistira da je video veliki požar, kasno uveče između 10. i 12. avgusta” te godine.

Pukovnik Černjecki će sutra odgovarati na pitanja odbrane generala Gotovine.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 365

OPSTANAK I NASLEĐE: Petnaest godina Haškog tribunala
PLODOVI PROŠLOSTI: Da li su bosanski Hrvati prvo "poturčeni" a onda "posrbljeni"?
SAMOUBILAČKA TAKTIKA: Šešeljevo prerušavanje istine
(NE)ZAŠTIĆENI SVEDOCI: Još jedna optužnica za nepoštovanje suda