Home



SUĐENJE LIDERIMA HERCEG-BOSNE U FEBRUARU 2006.




Branioci petorice optuženih i šesti Slobodan Praljak, koji je na današnjoj konferenciji o stanju u postupku prvi put nastupio u ulozi sopstvenog branioca, odbijaju da prihvate "presuđene činjenice" koje je ponudio tužilac. Branilac Jadranka Prlića smatra da će predstojeći proces biti "suđenje u odsustvu Franji Tuđmanu, Gojku Šušku, Janku Bobetku" i drugim najvišim zvaničnicima Republike Hrvatske.

Jadranko Prlić i Bruno Stojić u prvom redu i Slobodan Praljak, Milivoj Petković, Valentin Ćorić i Berislav Pušić u pozadiniJadranko Prlić i Bruno Stojić u prvom redu i Slobodan Praljak, Milivoj Petković, Valentin Ćorić i Berislav Pušić u pozadini

Suđenje Jadranku Prliću i ostaloj petorici političkih i vojnih lidera takozvane Herceg-Bosne počeće u februaru ili martu 2006. godine – saopštio je na današnjoj konferenciji o stanju u postupku sudija Žan-Klod Antoneti/Jean-Claude Antonetti. Pored Prlića, bivšeg premijera Herceg-Bosne, na optuženičkoj klupi će se naći i nekadašnji zapovednici HVO Slobodan Praljak, Milivoj Petković i Valentin Ćorić, zatim ministar obrane Herceg Bosne Bruno Stojić, kao i predsednik komisije HVO za razmenu zarobljenika Berislav Pušić

Prema Prlićevom braniocu, američkom advokatu Majklu/Michael Karnavasu, to neće biti proces samo šestorici optuženih lidera Herceg-Bosne, već i "suđenje u odsustvu pokojnom hrvatskom predsedniku Franji Tuđmanu, ministru odbrane Šušku, generalu Bobetku" i drugim najvišim zvaničnicima Republike Hrvatske, koje optužnica tereti za vodeću ulogu u "udruženom zločinačkom poduhvatu" u okviru kojeg se u hrvatsko-bošnjački sukob u Hercegovini i srednjoj Bosni 1993. godine uključila i Hrvatska vojska.

Branioci petorice optuženih i Slobodan Praljak, koji je na današnjoj statusnoj konferenciji prvi put nastupio u ulozi sopstvenog branioca, odbijaju da se saglase sa presuđenim činjenicama iz prethodnih suđenja koje je, u cilju ubrzavanja postupka, predložilo tužilaštvo. Branioci smatraju da su neke od činjenica presuđenih u slučajevima koji su se bavili zločinima počinjenim tokom hrvatsko-bošnjačkih sukoba 1993. godine (Naletilić-Martinović, Blaškić, Kordić-Čerkez, Aleksovski, Kupreškić i ostali) jednostavno "pogrešno utvrđene", kao i da su ti predmeti bili "puno uži" od slučaja optuženih lidera Herceg-Bosne. U svom debiju u ulozi branioca, Slobodan Praljak je danas rekao da "nije spreman da prihvati bilo koju činjenicu koja nije utemeljena u ukupnosti zbivanja" u BiH i Hrvatskoj 1993. godine.

Tomislav Jonjić, branilac Valentina Ćorića, je ukazao da presuda za zločine u Mostaru još nije pravosnažna, pošto Žalbeno veće nije donelo svoju odluku o žalbama. Primetio je, takođe, da bi sve pravosnažne presude u slučajevima Lašvanske doline mogle da budu dovedene u pitanje ukoliko bude prihvaćen poverljiv zahtev tužilaštva koje traži reviziju žalbene presude u jednom od tih slučajeva. Revizija te presude bi, smatra on, mogla da ima "domino efekat" na sve ostale već presuđene slučaje. Na ovu opasku branioca tužilac Kenet Skot/Kenneth Scott je odgovorio na raspravi zatvorenoj za javnost.

Odgovarajući na ostale primedbe branilaca, tužilac Skot je kao primer naveo više puta presuđenu činjenicu o međunarodnom karakteru konflikta u BiH 1993. godine. To je, ukazao je Skot, do sada presudilo ukupno 14 sudija iz tri Raspravna i Žalbenog veća, bez i jednog izdvojenog ili suprotnog mišljenja koje bi braniocima šestorice lidera Herceg-Bosne mogla da ulije nadu da bi, u njihovom slučaju, sudije mogle da presude drugačije.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 255

GENERAL PROTIV GENERALA: Dve verzije jednog sastanka kod predsednika
"ŠESTORKA" IZ HERCEG-BOSNE: Da li se Tuđmanu sudi u odsustvu?
VUKOVARSKA TROJKA: Pogled na bolnicu sa srpske strane Dunava
ODVOJENO ILI ZAJEDNO: Jedno ili četiri suđenja za zločine u Srebrenici
PRITVORENIK I ZATVORENICA: Da li će Krajišnik tužiti Plavšićevu ili će je zvati da ga brani