Home



'VUKOVARSKA TROJKA" OSTAJE U HAAGU




Posebno sudsko vijeće je zaključilo da Vukovarski slučaj "nije najprikladniji za prepuštanje" nacionalnim pravosuđima Hrvatske ili SCG, prihvativši time zahtjev Carle Del Ponte. U prilog te odluke suci ističu rang optuženih, ozbiljnosti zločina te emocije koje vukovarski slučaj izaziva u regiji.

Vukovarska trojka u sudnici TribunalaVukovarska trojka u sudnici Tribunala

Suđenje za zločine u Vukovaru neće biti prepušteno nacionalnim sudovima, već ostaje u Haagu, odlučilo je Posebno sudsko vijeće koje odlučuje o transferu predmeta. Glavna tužiteljica Carla Del Ponte je početkom juna povukla svoj prethodni zahtjev da se suđenje "vukovarskoj trojci" prepusti Hrvatskoj ili Srbiji i Crnoj Gori, a vijeće joj je odlukom koja je danas objavljena odobrilo povlačenje.

Premda se obrana optuženih Mile Mrkšića, Veselina Šljivančanina i Miroslava Radića protivila najnovijem zahtjevu Carle Del Ponte te je, zajedno s vladom SCG, tražila da se suđenje ipak prepusti Beogradu, sudsko vijeće je zaključilo da tužiteljičini argumenti, premda nisu opširni, ipak jesu prihvatljivi i da Vukovarski slučaj "nije najprikladniji za prepuštanje" nacionalnim pravosuđima.

"Posebno vijeće je bilo dosta odmaklo u razmatranju zahtjeva za prepuštanje kad je tužiteljstvo zatražilo povlačenje tog zahtjeva" i suci su dotad mogli primijetiti da su argumenti za i protiv prepuštanja "prilično ujednačeni" – navodi se u odluci. Visoki rang optuženih bivših oficira JNA i ozbiljnosti djela koja im se stavljaju na teret, ukazuju suci, činili su "teškom" odluku o prepuštanju ovog predmeta. Odluku je, također, otežavala i dilema kome prepustiti suđenje: Hrvatskoj ili SCG?

U sudskoj odluci se posebno ističe da je ovaj predmet, koji se bavi pogubljenjem 264 osobe odvedene iz vukovarske bolnice u novembru 1991. godine, praćen "intenzivnim emocijama" – što se da zaključiti iz oštrog protivljenja optuženih da im se sudi u Hrvatskoj, s jedne strane, kao i iz protivljenja žrtava i svjedoka eventualnom suđenju u SCG. Zbog toga se nameće pitanje "da li bi, čak i danas, suđenje u bilo kojoj od te dvije zemlje bilo generalno prihvaćeno kao pravično provođenje pravde", primjećuje Vijeće.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 242

PRIMEDBA, ZAHTEV I PROTEST - Da li je Milošević video Šešelja?
SUDIJSKO OGRANIČENJE - Protest odbrane Nasera Orića
"KRVAVI BAJRAM" 1992. - Orgija nasilja u Čelopeku
ZLOČIN ILI PANIKA - Vatreno bjekstvo iz Uzdola
IZVAN RAZUMNE SUMNJE: Srebrenica, deset godina posle