Home



BOLJE ZAŠTITITI ŽRTVE I SVJEDOKE


Amnesti International o suđenjima za ratne zločine u Hrvatskoj

Zabrinuta zbog učestalih prijetnji i zlostavljanja žrtava i svjedoka u nedavno otpočetom procesu protiv optuženih za zločine nad Srbima i Crnogorcima u splitskom zatvoru Lora, 1992. godine, međunarodna organizacija za zaštitu ljudskih prava dovodi u pitanje sposobnost Hrvatske da uspješno vodi suđenja za ratne zločine

"Izvještaji o učestalim prijetnjama i zlostavljanju žrtava i svjedoka izazivaju ozbiljnu zabrinutost o sposobnosti Hrvatske da, prema međunarodnim zakonima, ispuni vlastite obaveze i pravdi privede krivce za najgore zločine", saopštava Amnesty International/Amnesti internešenel (AI) u osvrtu na tok nedavno otpočetog sudskog procesa optuženima za zločine počinjene 1992. godine nad srpskim i crnogorskim zatvorenicima splitskog zatvora Lora.

S tim u vezi, ugledna međunarodna organizacija za zaštitu ljudskih prava posebno kritikuje hrvatske vlasti koje nisu na odgovarajući način zaštitile žrtve i svjedoke. To, naglašava AI, ne samo da ozbiljno kompromituje otpočeti sudski proces, već uskraćuje žrtvama pravo na pravdu. Postavlja se pitanje koliko je Hrvatska u mogućnosti da uspješno vodi "domaća" suđenja za ratne zločine.

Hrvatske su vlasti 2001. godine uhapsile nekoliko lica pod optužbom da su devet godina ranije, u zatvoru Lora, mučili zatvorene Srbe i Crnogorce. Zatvorska tortura je rezultirala smrću dva zatočenika, a nakon istrage o tome, uhapšeno je sedam pripadnika vojne policije.

Međutim, od kako je 10. juna pred Okružnim sudom u Splitu otpočeo proces, većina od ukupno 14 svjedoka optužbe je povukla iskaze date tokom istrage. Dobar dio njih su i sami bili zatočenici u hrvatskom zatvoru i, prema prethodnim, vrlo detaljnim iskazima, iskusili su na vlastitoj koži zatvorsku torturu. Neki od svjedoka su javno izjavili kako su povukli svjedočenja nakon što su primili veliki broj prijetnji, koje su počele pristizati već po otpočinjanju zvanične istrage i saslušanja svjedoka.

Ključnom svjedoku optužbe, bivšem vojnom policajcu, koji je više puta javno ukazivao na kršenje ljudskih prava u zatvoru Lora, upućeno je toliko prijetnji da je, zabrinut za vlastitu sigurnost i sigurnost svoje porodice, na kraju, odustao od svjedočenja i nestao, naime potpuno se povukao iz javnosti.

Nekoliko svjedoka koji sada žive u SR Jugoslaviji, nije uspjelo stići na sudsku raspravu, zakazanu za prošlu utorak, a Amnesty International vjeruje da su razlog tome prijetnje i zlostavljanje kojima su izloženi, manje-više, svi svjedoci optužbe na ovom procesu.

Isti izvještaj kritikuje i predsjedavajućeg sudiju i sudsku policiju koji nisu ispoljili ozbiljan napor da, tokom procesa, zaustave osamdesetak simpatizera optuženih koji su ometali samo suđenje. Napadima su bili izloženi i novinari te predstavnici organizacija za zaštitu ljudskih prava, koji su tek uz pomoć članova promatračkog tima OSCE/ OEBS uspjeli napustiti sudnicu.

"Zbog svega toga, vlasti bi morale razmotriti posebne mjere zaštite žrtava i svjedoka", poručuje Amnesty International , primjećujući kako je riječ o jednom od najkrupnijih ispita želje hrvatskih vlasti i sudstva da sami organiziraju suđenja za ratne zločine. Uz ovo, poziva se međunarodna zajednica da podrži hrvatsku policiju i sudstvo u uspostavljanju efikasnog programa zaštite svjedoka i žrtava.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 108

OPTUŽENI NA BOLOVANJU: Slobodan Milošević na sistematskom pregledu
TUŽILAC BEOGRADU NE VJERUJE : Privremeno oslobođeni, do daljeg, ostaju u haškom pritvoru
PLJAČKA NIJE POPIS STANOVNIŠTVA: U Hercegovini se progonilo i zbog koristoljublja
MASAKR U LJUBIJI: Optuženi odustao od saslušavanja žrtve
ODVEDENI IZ MANJAČE: Gdje su nestala braća Bišćević?
"TEŠKA" ZAŠTITA: Tribunal brine o bezbjednosti svojih pritvorenika