Home



NOVINAR POD MASKOM TELOHRANITELJA




Sarajevski novinar Sead Omeragić svedočio kako se "prerušen" u telohranitelja Fikreta Abdića u aprilu 1992. našao u "tek zauzetoj" Bijeljini

Kada se početkom aprila 1992. godine vratio iz Bijeljine, sarajevski novinar Sead Omeragić je u listu Slobodna Bosna objavio tekst pod naslovom "Krvavi bijeljinski barjak". Danas je, u tek započetom svedočenju na suđenju Momčilu Krajišniku, opisao kako se 4. aprila 1992. godine u Bijeljini našao u ulozi portparola i telohranitelja Fikreta Abdića, člana tadašnjeg Predsedništva BiH.

Pored Abdića u delegaciji su bili i Biljana Plavšić, takođe član Predsedništva BiH, kao i general Praščević, koji je prema rečima svedoka bio "drugi čovek u Drugom Korpusu JNA pod komandom generala Kukanjca." Dva dana pred njihovu posetu Bijeljini saznali su, rekao je Omeragić, da su grad "zauzeli Arkanovci".

Konvoj vozila u kojima su putovali do Bijeljine zaustavljen je kod Ugljena, a dozvolu da nastave put dobili su tek nakon intervencije Biljane Plavšić i pregovora koje je vodila sa naoružanim vojnicima i civilima. Nikome od predstavnika medija u pratnji delegacije, međutim, nije dozvoljeno da nastavi put pa je Omeragić, zahvaljujući činjenici da je bio u Abdićevoj pratnji, jedini novinar iz Sarajeva koji je tog dana ušao u Bijeljinu.

Duž puta kojim su se približavali gradu, opisao je Omeragić, na svakih 8 do 10 metara stajali su vojnici u maslinastim uniformama s uperenim oružjem. Na kućama u Bijeljini, kako je zapazio, svi prozori su bili zatvoreni a roletne spuštene, dok se na najvećoj gradskoj džamiji vijorila srpska zastava. Omeragića je, rekao je danas, najviše potresla "kratka vest na radiju da je na gradskoj deponiji pronađeno 25 ljudskih leševa". Niko od njegovih saputnika nije na to reagovao.

Omeragić je nastojao da prikupi što više informacija o tome šta se događa u Bijeljini. Na gradskom trgu prišla mu je jedna žena "srpske nacionalnosti, očajnog izgleda, sa željom da napusti Bijeljinu". Ispričala mu je o masakru u nekom podrumu, u kojem je ubijeno oko 40 ljudi, najviše Muslimana i po dvoje Srba i Hrvata. Pokušao je da je uteši, a u jednom trenutku mu se u tome na kratko pridružio i Fikret Abdić. Ostali članovi delegacije bili su udaljeni 7-8 metara i nisu mogli čuti njihov razgovor.

Svedočenje Seada Omeragića se nastavlja.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 230

IZJAŠNJAVANJA: Optuženi poriču krivicu
SPOROVOZNA ODBRANA: Milošević neće da svedoči ali hoće više vremena
ODBRANA: Oficirska riječ Amira Kubure
BIJELJINA, 4. APRIL 1992.: Cipele su ostale u izlogu
LOGOR U LAPUŠNIKU: Završen dokazni postupak optužbe
ZATVOR U SREBRENICI: Kako je Fatima odbranila Miroslavu od Esme
ZLOČIN U UZDOLU: Ko je naredio da se pobiju žene i deca