Home



DOBRIČANIN PROTIV RANTE




Dok su, prema vođi forenzičkog tima EU, žrtve iz Račka bili “nenaoružani civili”, nekadašnji direktor Instituta za sudsku medicinu u Prištini je, na osnovu njihove “višeslojne odeće” i “parafinskih rukavica”, zaključio da se radilo o pripadnicima “teritorijalne odbrane OVK”, koji su poginuli s oružjem u rukama, u borbi

Slaviša Dobričanin, svjedok na suđenju MiloševićuSlaviša Dobričanin, svjedok na suđenju Miloševiću

Svedočenjem profesora Slaviše Dobričanina, nekadašnjeg direktora Instituta za sudsku medicinu u Prištini, Slobodan Milošević nastoji da pobije stavove koje je – o okolnostima smrti 40 albanskih civila u selu Račak, 15. januara 1999. – iznela dr Helena Ranta. O tim okolnostima ona je, kao vođa forenzičkog tima EU koji je istraživao događaj u Račku, kao svedok suda dala iskaz u martu 2003. godine.

Tom prilikom dr Ranta je, u odgovoru na pitanje tužioca, izjavila da na žrtvama iz Račka, u čijoj su obdukciji učestvovali finski patolozi, “nije bilo ničeg što bi ukazivalo da su ti ljudi bili bilo šta drugo osim nenaoružani civili.”

Na isto pitanje koje su mu danas postavile sudije, profesor Dobričanin je dao drugačiji odgovor. Po njemu, nije se radilo o “nenaoružanim civilima”, već o pripadnicima “teritorijalne odbrane OVK” koji su poginuli u sukobu sa policijom. Na to, po profesoru Dobričaninu, ukazuje “višeslojna odeća” u kojoj su žrtve pronađene, sa po dve-tri jakne, džempera, majice ili para pantalona. Spoljni delovi te “višeslojne odeće”, nastavio je profesor, su bili ili crni ili tamno teget ili braon boje što je, po njemu, “boja teritorijalne odbrane i policije OVK.” Konačno, takozvani parafinski testovi su na rukama 37 od ukupno 40 žrtava iz Račka otkrili tragove nitrata, što ukazuje da su pre smrti pucali iz vatrenog oružja.

Dr Ranta i još neki forenzički eksperti koji su svedočili tokom dokaznog postupka optužbe, osporili su vrednost parafinskih testova, ukazujući da su kao nepouzdani odbačeni pre gotovo pola veka. Profesor Dobričanin, međutim, tvrdi da se oni još koriste u mnogim zemljama, naročito onim siromašnijim, poput Srbije, koje nemaju sredstava za savremeniju forenzičku tehniku.

Izveštaj forenzičkog tima EU o događajima u Račku profesor Dobričanin je opisao kao “lično mišljenje gospođe Ranta” koja, kako je rekao, “nije učestvovala u radu tima” i koja uz to “nije merodavna”, budući da je samo sudski stomatolog, a ne forenzički patolog.

Mada je profesor Dobričanin najavljen kao “svedok o činjenicama”, njegovo svedočenje je često prelazilo u “sudsko veštačenje” – za koje je prema pravilima Tribunala neophodno prethodno dostaviti pisani ekspertski izveštaj - što je izazvalo česte prigovore tužioca. Sudije su, takođe, u nekoliko navrata ukorile Miloševića zbog “neurednog” i “aljkavog” prezentiranja dokaza.

Svedočenje profesora Dobričanina biće nastavljeno u utorak.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 230

IZJAŠNJAVANJA: Optuženi poriču krivicu
SPOROVOZNA ODBRANA: Milošević neće da svedoči ali hoće više vremena
ODBRANA: Oficirska riječ Amira Kubure
BIJELJINA, 4. APRIL 1992.: Cipele su ostale u izlogu
LOGOR U LAPUŠNIKU: Završen dokazni postupak optužbe
ZATVOR U SREBRENICI: Kako je Fatima odbranila Miroslavu od Esme
ZLOČIN U UZDOLU: Ko je naredio da se pobiju žene i deca