Home



MILOŠEVIĆ PROTIV CNN I BBC




Svedočenjem makedonske ekipa hitne pomoći i nemačkog natporučnika, Slobodan Milošević je otvorio svoj slučaj protiv CNN, BBC i ostalih zapadnih medija, optužujući ih za manipulaciju, falsifikate i stvaranje lažne slike o događajima na Kosovu

Ditmar Hartvig, svjedok na suđenju MiloševićuDitmar Hartvig, svjedok na suđenju Miloševiću

Svedočenjem trojice pripadnika službe hitne medicinske pomoći iz Skopja, koji su u proleće 1999. bili na dužnosti u logorima za izbeglice sa Kosova, Slobodan Milošević je otvorio svoj slučaj protiv CNN, BBC i ostalih zapadnih medija, optužujući ih za manipulaciju, falsifikate i stvaranje lažne slike o događajima na Kosovu i stradanjima albanskih izbeglica.

Nakon dr Dobreta Aleksovskog i vozača hitne pomoći Gorana Stojčića, danas je i medicinski tehničar Mirko Babić opisao kako su zapadne televizijske ekipe – na čelu sa CNN i BBC – “režirale” izveštaje iz izbegličkih logora. Gotovo identičnim rečima kao, pre njega, dr Aleksovski i Stojčić, svedok Babić je opisao kako je grupa Albanaca jednog dana od njihove ekipe uzela nosila i stavila na njih nekog mladića koji se onda “previjao i grčio pred kamerama.” A kada je snimanje završeno, mladić je skočio na noge i svi su se smejali i međusobno čestitali.

U unakrsnom ispitivanju Babić, kao pre njega dr Aleksovski i Stojčić, nije mogao da identifikuje ni jednog učesnika “režiranih predstava” čiji je, kako tvrdi, bio očevidac u izbegličkim logorima. Ukazujući da su u Babićevom i dva prethodna svedočenja iznesene “ozbiljne optužbe” na račun CNN i BBS, sudija Robinson je danas sugerisao tužiocu da u fazi suđenja u kojoj će pobijati dokaze odbrane omogući ovim organizacijama da na to odgovore.

Svoj slučaj protiv zapadnih medija Milošević je dodatno produbio svedočenjem natporučnika nemačke vojske Ditmara Hartviga, koji je 1999. godine bio šef posmatračke misije Evropske zajednice na Kosovu. Prema njegovim zapažanjima, slika koja je o situaciji na Kosovu stvarana u zapadnim medijima “nije imala nikakve veze sa stvarnošću.” Događaji su, tvrdi on, “vađeni iz konteksta i prikazivani jednostrano”, tako što su “Albanci uvek prikazivani kao žrtve, a Srbi kao počinioci zločina.” Po oceni svedoka, zapadni mediji su u slučaju Kosova “podbacili” i umesto da budu “kontrolori politike, poslužili su kao njene poslušne sluge.”

Ništa bolje u svedočenju nemačkog natporučnika nisu prošle ni evropske vlade. Hartvig tvrdi da su mu svi članovi Evropske posmatračke misije govorili da “postoji jasna kontradikcija između izveštaja koje oni šalju sa terena i onoga što o situaciji na Kosovu objavljuju njihove vlade.”

Prema bivšem šefu Evropske posmatračke misije, sukobe je provocirala Oslobodilačka vojska Kosova (OVK), srpske snage bezbednosti su na njih “reagovale i odgovarale”, a OVK je nakon toga optuživala vojsku i policiju za “samovoljno nasilje.” Vlasti Srbije su, po oceni svedoka, “jasno težile miroljubivom rešenju koje će odgovarati svim stranama”, dok je cilj OVK “od samog početka bilo nezavisno Kosovo” sa, kako je on to video, “prikrivenim pogledom na Albance u Makedoniji i Crnoj Gori i na konačno ujedinjenje tih delova.”

Svedočenje Ditmara Hartviga biće nastavljeno u utorak 8. marta.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 225

IZJAŠNJAVANJE: Trojica generala prvi put pred sudijama
MILOŠEVIĆ PROTIV CNN: Humanitarna kriza ili režirana predstava?
OPERACIJA TREBEVIĆ: Zakasneli obračun sa kriminalcima u vlastitim redovima
SUDSKI POZIV: Osumnjičeni kao nevoljan svedok optužbe
KRAJIŠNIKOVA MOĆ: Duga ruka predsednika Skupštine
PO SLOVU ZAKONA: Vojnicima je svako mogao da sudi
ODBIJENE ŽALBE: Tribunal stavlja tačku na slučaj prijedorskih logora