Home



DVE VERZIJE DOGAĐAJA U SKELANIMA




Svedok optužbe Branislav Gligić i branilac Nasera Orića, sarajevski advokat Vasvija Vidović, izneli pred sudije dijametralno različite verzije dogadjaja u Skelanima u proleće 1992. godine

Branislav Gligić, svjedok na sudjenju OrićuBranislav Gligić, svjedok na sudjenju Oriću

U proleće 1992. godine većinsko stanovništvo u Skelanima u opštini Srebrenica bili su Srbi, rat je počeo nakon što su se Muslimani politički organizovali u Stranku Demokratske Akcije (SDA) i krenuli da naoružavaju muslimansko stanovništvo. Prve žrtve u Skelanima u maju 1992. godine bili su Srbi, dok su Muslimani dobrovoljno napuštali svoje kuće i odlazili u šumu. Muslimanska vojska je u januaru 1993. godine, "ulazila u srpska sela i ubijala ljude a pratili su je civili koji nisu bili vojno sposobni i koji su pljačkali i palili srpske kuće".

Ovako je dogadjaje u Skelanima, grada na levoj obali Drine, opisao svedok optužbe Branislav Gligić na sudjenju bivšem zapovedniku snaga armije BiH u regionu Srebrenice Naseru Oriću. Lično je, tvrdi, mogao da se uveri u posledice ovih napada s obzirom da je kao vozač ambulantnih kola Teritorijalne odbrane iz Skelana, obilazio okolna sela, "skupljao mrtve i ranjene" i vozio ih preko Drine u Bajinu Baštu. Izbrojao je 57 ubijenih i više od 30 ranjenih žitelja Skelana.

Prema tvrdnjama odbrane Nasera Orića većinsko stanovništvo u Skelanima su pre rata bili Muslimani a rat je počeo proglašenjem Srpske opštine Skelani. Muslimani su proterivani i ubijani a njihove kuće su u proleće 1992. godine pljačkane i paljene. Optužujući ga da ne govori istinu, Orićev branilac Vasvija Vidović je u unakrsnom ispitivanju suočila Gligića sa izjavama Muslimana iz Skelana i okolnih sela, zabeleženih na video snimku napravljenom u maju 1992. godine, koji opisuju kako su se u šumu, zajedno sa ženama, decom i starijim ljudima, sklonili "bežeći pred četnicima", koji su im opljačkali i popalili kuće. Gligić je medjutim, ostao pri tvrdnjama da su "Muslimani tada dobrovoljno napuštali svoje domove".

Svedok je negirao i optužbe Orićeve zastupnice da je u tom periodu "učestvovao u progonu i likvidaciji bosanskih Muslimana" u području Skelana, kao i da je umešan u zatočavanje Bošnjaka u Zadružnom domu u Skelanima. Gligić je opisao kako su Bošnjaci bili "okupljeni u Zadružnom domu ne da bi bili mučeni već da bi bili evakuisani u Srbiju". "Mnogima sam u tome pomogao. Išli su u Crveni krst u Bajinoj Bašti a posle u Makedoniju", odgovorio je svedok na tvrdnje Vasvije Vidović "da mnogi zapravo nisu preživeli torturu u Zadružnom domu".

Iako je danas trebalo da bude završeno, Gligićevo svedočenje biće nastavljeno i sutra. Neplanirano produženje je, kako je prokomentarisao predsedavajući sudija Karmel Ađius/Carmel Agius, "izazvao sam svedok", nepreciznim i preširokim odgovorima na pitanja Orićevih branilaca.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 221

PRESUDA: Osam godina zatvora za generala Strugara
SUDJENJE: Da li je general Halilović želio slavu, a ne i odgovornost, komandovanja
NEVOLJNI SVEDOK: Zakasnelo proleće poručnika Belulija
OD NEPOVERENJA DO POŠTOVANJA: Britanski pukovnik brani bosanskog generala
OBRAZAC DELOVANJA: Uloga civila u ratnim pohodima Nasera Orića